פרסם עסק חינם

הריון כימי

המחזור שלך מאחר ואת בעננים, את עושה בדיקת הריון ביתית ומגלה שהיא חיובית ואת כבר מחכה בקוצר רוח לעדכן את כל העולם שאת בהריון! אך רק כשאת מבצעת בדיקת דם את מגלה שרמת הורמון ההריון (HCG) מינימלית בדם והרופא לא ממהר להשתתף בשמחתך ומעלה את האפשרות שמדובר על הריון כימי.

 

מהו הריון כימי?

הריון כימי הוא הריון שלא הצליח להתפתח, מכל מיני סיבות שונות, ולכן קרתה הפלה טבעית. בחלק מהמקרים אף לא תדעי שהיית בהריון, מפני שההפלה תקרה בזמן המחזור. כלומר, המחזור שלאחר הבדיקה יהיה בעצם ההפלה של ההריון שלא התקיים. במקרים כאלה את יכולה כמובן להיות עצובה שלא הצלחת להיכנס להריון, אך לאחר תשובה חיובית ודימום, הדבר מאכזב אף יותר. עם זאת עלייך לדעת שמדובר במקרה מאוד שכיח ונפוץ. יותר מ-15% מהנשים בגיל הפוריות עברו הריון כימי או הפלה בשלב מאוחר יותר, לרוב, בשליש הראשון של ההריון.

 

הורמון ה-HCG בדיקת ערכי בטא להריון

בדיקה לזיהוי הריון כימי

בדיקה לזיהוי הריון כימי

על מנת לוודא שאכן יש הריון, יש לבצע בדיקת דם בשביל לגלות שאכן קיים הורמון ההריון בדם ואת אכן בהריון. כמו כן, בדיקת הדם תגלה מהי רמת ההורמון בדם. הורמון HCG מופרש אך ורק בזמן הריון והוא מהווה את האינדיקציה לכך שאת בהריון. כך הרופא יכול לאבחן שאת בהריון, לומר באיזה שבוע את נמצאת ומהו הגיל של ההריון שלך. כמו כן, בדיקת הדם תקבע שאכן ההריון מתפתח בצורה תקינה ונכונה ושרמת ההורמון עולה בצורה תקינה ונכונה בהתאם לשבוע ההריון שבו את נמצאת.

כאשר ישנו הריון כימי תופיע בתוצאות בדיקת הדם עלייה ברמה של ההורמון HCG בגוף, למרות שבפועל אין הריון. הסיבה לכך היא שככל הנראה האישה היתה בהריון אך עברה הפלה טבעית, לכן ישנן שאריות של ההורמון בבדיקה. במצב של הריון כימי, ההורמון אמנם מופרש בשתן אך אין עלייה תקינה ברמות שלו כצפוי בהריון תקין, ובסופו ההריון לא נקלט ולא מתפתח.

 

אבחון הריון כימי

ברוב המקרים של הריון כימי, האישה תקבל תשובה חיובית שהיא אכן בהריון בבדיקת הריון ביתית, אך בבדיקת האולטרה סאונד לא יהיה ניתן לראות שק הריון או עובר. מתחת לרמת בטא 1000, לא ניתן להבחין בשק הריון. גם במקרים בהם יש חשד להריון מחוץ לרחם, קשה לאשר זאת בוודאות, גם אם לא נצפו שק הריון ועובר.

בבדיקות הראשונות של ההריון אכן תתקבל תשובה חיובית של בדיקת ערכי בטא, אך הרמות שלה יהיו נמוכות יותר יחסית לשבוע ההריון שבו האישה נמצאת. בתחילה, הרמה תכפיל את עצמה כל 3 ימים בצורה תקינה, אך לאחר מכן היא תעצר ולא תתפתח או תעלה בצורה לא תקינה, מה שיעיד על הריון כימי. לרוב, הרמה של ההורמון כלל לא תגיע לרמה של 1000, ועד בדיקת האולטרא סאונד הראשונה בשבוע 6 או 7 של ההריון היא תרד ולא יהיה ניתן כלל לראות עובר או שק הריון. כך יהיה ניתן לקבוע בוודאות שהיה מדובר בהריון כימי.

נשים רבות מאשימות את עצמן שלא הצליחו לשמור על ההריון, אך חשוב לזכור שלא מדובר בהריון תקין. הריון כימי הוא הריון שלא התפתח מכל מיני סיבות, לכן זה לא קשור במה את עשית או לא עשית. מדובר במקרה נפוץ ביותר, בעיקר אצל נשים בהריון ראשון. אם הדבר חוזר על עצמו או שמתרחשות הפלות חוזרות ונשנות במועד מאוחר יותר של ההריון, כדאי ללכת לבדיקה מסודרת כדי לברר מהי הסיבה שההריון לא מחזיק ולקבל טיפול רפואי בהתאם.

תגובות

נוני
נוני
הרשם כעת
איפוס סיסמה