שבוע 5 להריון

שבועות הריון – שבוע הריון 5

שבוע הריון חמישי

אז לא קיבלתי מחזור!!! – כנראה שאני בהריון, וכמובן שלא היתה לי סבלנות בכלל וקניתי כמה ערכות הריון וביצעתי אותן זו אחר זו רק כדי להיות בטוחה, ועדיין הסימן שמבשר על הריון הוא לא מוחשי… אבל כן. אני בהריון. וזה הזמן לקבוע פגישה אצל רופא הנשים.

בביקור הראשון אצל רופא הנשים שלך תקבלי מהרופא הפניה לביצוע מספר בדיקות דם חשובות (זוכרת את הבדיקות שעשית טרום הריון? תביאי לרופא. את גם תופתעי לראות איך תוך פרק זמן כ”כ קצר הגוף שלך משתנה!), ובנוסף לכך תקבלי מרשם לוויטמינים שמומלץ לקחת בזמן ההיריון.

השליה וחבל הטבור כבר מספקים מזון וחמצן לעובר, שמתפתח בקצב מאוד מאוד מהיר אם כי עדיין מדובר בתאים ולא בעובר מוחשי. העובר פגיע מאד כרגע, ושלב זה (עד השבוע העשירי להריון) הוא השלב הקריטי ביותר בהתפתחותו. לכן תשמרי על עצמך. אל תרימי דברים כבדים, אל תתאמצי יותר מדי. חוץ מזה, התנהלי כרגיל.

השבוע, שבוע הריון חמישי, בהחלט כבר תתחילי להרגיש עייפה ועם בחילות ולרוב שני הדברים יחד. וזה שלא כדאי לשתות קפה (או שהריח של הקפה עושה לך חשק להקיא) לא ממש עוזר.  מה שכן, תחפשי דברי מזון שקל לך לאכול ושמקלים עלייך את הבחילות ותשתדלי להימנע מאוכל מטוגן או כל מזון אחר שיכביד עלייך ויגביר את תחושת הבחילה.

יכול מאוד להיות שגם יכאב לך הראש קצת יותר מהרגיל, אין לך מה לדאוג. אלו תופעות מוכרות והגיוניות לשבוע הריון חמישי. אם אחד מהסימנים חמור במיוחד או שהם נעלמים בבת אחת כלא היו כדאי לקבוע תור לרופא. אין לך גם מה לדאוג אם את לא מרגישה אף אחת מתופעות הלוואי. זה לא אומר שאת לא בהריון, זה רק אומר שאת ברת מזל.

בשלב זה אורכו של העובר שלך 1.5-2.5 מ”מ, שזה גרגיר שומשום קטן. אבל גרגיר השומשום הכי מתוק בעולם למרות שעדיין לא ניתן לזהות כי מדובר ממש בתינוק. עם זאת, כבר בשלב מוקדם כל כך, אפשר יהיה בבדיקת אולטרא-סאונד להבדיל בין החלק האחורי לחלק הקדמי של העובר, כאשר בחלקו הקדמי מתחילים כבר עכשיו להתפתח הראש והמוח. יכול להיות שבבדיקת אולטרא-סאונד ניתן יהיה לראות גם אם את צפויה ללדת תאומים, ובמידה וכן – האם הם יהיו תאומים זהים או לא. את כבר מתרגשת נכון?

קצת מידע על העובר ואיך שהוא בנוי:

העובר מורכב כרגע מ-3 שכבות תאים הנקראות: אקטודרם, מזודרם ואנדודרם.

האקטודרם הוא השכבה העליונה, ממנה יתפתחו המוח, השיער והעור של התינוק.

האנדודרם הוא השכבה התחתונה, וממנה תתפתח מערכת הנשימה ועוד איברים.

המזודרם, הוא השכבה האמצעית וממנה יתפתחו הלב, מערכת העיכול, שרירים ועצמות.

רוצה ממש להתרגש? כבר השבוע ליבו הקטן של העובר יתחיל לפעום!

מה אני צריכה לעשות עכשיו?

  • לקבל מהרופא מרשם לוויטמינים שכדאי לקחת.
  • לקנות חזיית ספורט: בשלב זה, אם הרגישות בשדיים גדולה, מומלץ ללבוש חזיות בעלות תמיכה מוגברת.
  • להמשיך לבצע פעילות ספורטיבית לא מאומצת יותר מידי.

 

כתיבת תגובה

נוני מתחדש ואתם מרוויחים!