הריון שבוע 30

שבוע 30 להריון – הריון שבוע 30

שבוע 30

הנה שבוע 30 להריון הגיע. עליתי במשקל, מרכז הכובד שלי השתנה, אין לי שיווי משקל, ובגלל ההורמונים (שוב ההורמונים?!) שגורמים למפרקים בגוף שלי להיות קצת יותר רופפים מהרגיל, לא מספיק שאני גדולה, אני גם הרבה יותר מגושמת. לא ממש רגילה ללכת עם בטן ענקית מקדימה וגם שוכחת מידי פעם שהיא בכלל שם.

כתוצאה מהעלייה במשקל, הרגליים הנפוחות והתרופפות המפרקים, יש מצב שמידת הנעליים שלך תעלה עד הלידה. גם זה יחזור לקדמותו לאחר הלידה. במילא את לא ממש רואה את כפות הרגליים שלך כרגע. הרגשת העייפות חוזרת ובגדול, ואת עייפה או במצב של הירדמות חלק מהזמן. בטח ובטח זה שאת לא ישנה בלילה כמו שצריך, לא תורם למצב. זה בדיוק הזמן להתמיד בפעילות גופנית קלה ותחת השגחה. אימונים קבועים יגרמו לך להתרענן ולהרגיש פחות תשושה ועייפה. אימונים כמו הליכה או אירובי לנשים בהריון וכל פעילות אחרת המתאימה לנשים בהריון, יסייעו גם בעיכול נכון ומהיר יותר ובכך יעזרו לך מאוד אם את סובלת מעצירות. חשוב מאוד לזכור שאת בהריון מתקדם, ולכן, אל תתאמצי יותר מדי ותעצרי ברגע שאת מרגישה עייפה. אם את סובלת מכאבי גב, אחת הפעילויות המומלצות הן שחייה. כמובן, לא לשכוח להקפיד על מתיחות!

ההורמונים המשתוללים מחדש, יחד עם תופעות הלוואי של השליש האחרון להריון, יכולים להכניס אותך חזרה למצבי רוח קיצוניים וחוסר נחמדות כללי. מן הסתם, את גם מוטרדת מהעתיד וההריון שנהיה לגמרי מוחשי, מתחיל להפחיד אותך יותר ויותר ככל שהלידה מתקרבת. מותר לך לפחד. מותר לך להיות לחוצה. תתענייני, תקראי בנושא, תתייעצי עם הרופא שלך ועם אשת מקצוע ותנשמי עמוק (עד כמה שהעובר מאפשר לך). הכל בסדר.

ככל שתהיי מוכנה יותר לקראת העתיד ולקראת מה שצפוי לך, תתגברי על הפחד ואי הוודאות. שבי עם בן זוגך ושתפי אותו. דברו על העתיד ועל מה שצפוי, תראי שלאחר מכן תרגישי הקלה.

 

קצת עניינים רפואיים

התינוק גדל בהתמדה, הוא עכשיו שוקל כמעט 1400 גרם ואורכו נע סביב 38 ס”מ. עורו מתחיל להימתח והוא מודע למה שקורה סביבו. הוא שומע ומקשיב (ומזהה את הקול שלך), הוא מודע לשינויים של אור וחושך ואף יכול לעקוב אחרי קרני אור. אמנם לאחר שיוולד, בימים ובשבועות הראשונים, הוא יהיה רוב הזמן עם עיניים עצומות ויוכל להתמקד רק בפריטים הקרובים אליו, אך עם הזמן ראייתו תתמקד. כעת בתוך הבטן היא מוכנה ומפותחת.

הגוף שלך מתכונן ללידה ואת תרגישי את זה בעיקר בהתכווצויות קלות של הרחם כהכנה לצירי הלידה שעתידים לבוא בעוד מספר שבועות. העובר מרגיש את ההתכווצויות גם כן, אבל הן לא מפריעות לו, אז אל תדאגי. בתוך הרחם יש כמות לא קטנה של מי שפיר, כ-750 מ”ל (זוכרת שאמרתי לך שתעלי לא מעט במשקל, גם בגלל העובר וגם בגלל הנוזלים?). ככל שהתינוק יגדל תמעט כמות מי השפיר ברחם, אך תמיד תהיה כמות מספקת. בבדיקות אולטרא סאונד בודקים באופן קבוע ותדיר את כמות מי השפיר. כך ניתן לדעת אם יש ריבוי או מיעוט מי שפיר ולפעול בהתאם, אם יש בכך צורך.

 

מה אני צריכה לעשות עכשיו?

  • לשתות המון מים.
  • לאכול מאוזן ובריא.
  • ליטול חומצה פולית ותוסף ברזל.
  • להמשיך בפעילות גופנית לא מאומצת.
  • להתחיל להתעניין בחבילות לידה ובפריטים ומוצרים שעלייך לקנות ולהזמין.

כתיבת תגובה

נוני מתחדש ואתם מרוויחים!