שבוע 3 להריון

שבועות הריון – שבוע הריון 3

שבוע הריון שלישי

בכל פעם שאני חושבת על הרגע בו הביצית פוגשת את הזרע ומופרית אני נזכרת בסרט ‘תראו מי שמדבר’. וזה בערך מה שקורה בשבוע השלישי כשהביצית המופרית מתחילה לנוע לכיוון הרחם – מסע שלוקח לה בין שבוע ל10 ימים. במסע הזה של הביצית היא מתחלקת לעוד ועוד תאים עד שנוצר כדור של כמה תאים שמקרא בלסטוציסט שמתמקם לו ברחם. ברגע שהוא עושה את זה הוא מתחיל לייצר הורמון בשם HCG, ההורמון הזה בעצם אומר לשחלות שהביצית הופרתה ושממתחיל הריון ולכן הן יכולות להפסיק לייצר ביציות חדשות בכל חודש. כמו כן הוא גורם להפרשה מוגברת של שני הורמונים נוספים- אסטרוגן ופרוגסטרון שאחראים על כך שהגוף יקבל את הכדור הזה שהתמקם ברחם ולא יפלוט החוצה את ההורמון העתידי.

מה שיכול לקרות בזמן השתרשות הבלסטוציסט ברחם,זה דימום קל.. הדימום עשוי להימשך יום-יומיים. הדבר נחשב לנורמאלי לחלוטין, וכל עוד מדובר בדימום קל זה אין מה לדאוג. בגלל הפרשת ההורמונים השונים יש מצב שלקראת סוף השבוע השלישי כבר אפשר לבצע בדיקת הריון ולקבל תשובה חיובית. בדיקת ההריון בודקת את רמת הHCG בדם. אם את סקרנית ולא יכולה לחכות (מה שקורה בד”כ…) את יכולה לנסות לבצע בדיקה כבר השבוע אבל בגלל שלהורמון לוקח זמן עד שהרמה שלו עולה בדם סביר להניח שלא תקבלי תשובה חיובית כבר השבוע אבל אין זה אומר שאת לא בהריון. קיצר- כדאי לחכות. שימי לב שיש כל מיני בדיקות ביתיות ולכן אל תתפתי למחיר נמוך והתייעצי עם הרוקח איזו אמינה יותר ואיזו אמינה פחות. תזכרי גם שבדיקות הריון ביתיות הן פחות אמינות מבדיקת דם ושאת נמצאת בשבוע מאוד מאוד צעיר.

זוכרת את הכדור הזה- הבלסטוציטס, או איך שקוראים לו, אז כדור התאים הזה יתפתח בסופו של דבר ויהפוך להיות התינוק שלך. גודלו כעת 0.1-0.2 מ”מ, והוא ניזון בינתיים (עד שתתפתח השליה) מכלי דם ברחם שלך. נכון הוא רק תא אבל הוא כבר אמיתי. הוא קיים. ומעכשיו הוא יגדל ויתפתח. אז כדאי שתתרגלי…

 מה אני צריכה לעשות עכשיו?

  • להקפיד על תזונה נכונה.
  • להקפיד על שתייה מרובה – לפחות 6-8 כוסות ביום . הימנעי משתיית קפה, תה, קולה ומשקאות המכילים קפאין.
  • להמשיך ליטול חומצה פולית ותוסף ברזל.
  • להמשיך בשגרת האימונים ולשמור על כושר גופני.
  • לקרוא קצת על הריון. אבל רק קצת. ולא כל מיני סיפורי זוועה. אלא לבחור לך אתר הריון והורות אחד, שאת עוקבת אחריו או ספר מומלץ ולקרוא רק את מה שחשוב, כדי להבין לקראת מה את הולכת.
  • לקנות בדיקת הריון ביתית (ולהתאפק לא להשתמש בה השבוע).
  • לקבוע תור לבדיקות דם לגילוי הריון.
  • לשבת עם בן זוגך ולספר לו, וכדאי גם שהוא יקרא קצת על הנושא.
  • אם עוד לא עשית זאת – לבחור רופא נשים שילווה אותך במהלך ההריון.

כתיבת תגובה

נוני מתחדש ואתם מרוויחים!