הריון שבוע 24

שבוע 24 להריון – הריון שבוע 24

שבוע 24

הבטן גדלה ונמתחת, וזה רק נראה כאילו אני מלטפת את הבטן, אך אני בעצם מתגרדת באלגנטיות. הרחם גדל והתינוק גדל ומתפתח. השבוע, שבוע 24 להריון, אני מרגישה יותר תנועות ובעיטות ואפילו מצליחה להבחין אם הוא ער או ישן, איפה הבטן שלו והיכן הרגליים… האמת? זה דווקא מדליק. אני מגדלת בן אדם בתוכי!

הרחם ממוקם עכשיו  מעל הטבור, והוא בגודל של כדורגל. כן, את מסתובבת עם כדורגל בתוך הבטן. גדילת הרחם גורמת לעור להימתח וזה מסביר את העקצוצים והגירודים. זה בדיוק הזמן להצטייד בקרם טוב שמונע סימני מתיחה ומקל על תחושת האי נוחות. השתדלי למרוח קרם באופן יום יומי ולשתות הרבה מים. יכול מאוד להיות שאת סובלת מיובש בעיניים, תופעת לוואי נוספת (לא באמת חשבת שהן נגמרו, נכון?!) התואמת את שלב ההריון בו את נמצאת. בקשי מהרופא שלך טיפות עיניים המתאימות לנשים בהריון והן תעזורנה לך להעביר את תחושת היובש והאי נעימות בעיניים. בנוסף, תני לעיניים לנוח כמה שיותר, עצמי אותן כשאת נחה והרשי לעצמך אפילו לנמנם.

בקרוב מאוד תצטרכי לעבור את בדיקת הGCT, שבה יבדקו את רמת הסוכר בדם שלך. אם רמת הגלוקוז בדם שלך תהיה גבוהה, תצטרכי לעבור גם בדיקת OGTT של העמסת סוכר על מנת לוודא שאין לך סכרת הריונית. לעיתים מתפתחת סכרת הריונית גם לנשים שאין להן סכרת, ואם היא קיימת, יש להיוועץ עם רופא ולטפל בכך. הסכנה בסכרת היא, שהיא עלולה לגרום לתינוק להגיע למשקל גדול מדי לשבוע ההתפתחות. ללא טיפול או אכילה נכונה בהתאם, הלידה עלולה להיגמר בניתוח קיסרי. לכן, הקפידי בהוראות הבדיקה ואם חלילה מתגלה סטייה כלשהי בנתונים, בצעי גם את הבדיקה הנוספת.

הבדיקה עצמה היא בדיקה לא נעימה במיוחד, בה תאלצי לשתות משקה מתוק מאוד ולהעמיס את עצמך בכמות סוכר גדולה במיוחד בפרק זמן מאוד קצר. אפילו אוהבות המתוק למיניהן לא יהנו מבדיקה זו. מומלץ להביא איתך בקבוק מים וגם לימון כדי להכין משקה קצת יותר נסבל וקל לשתייה. מומלץ מאוד שלא ללכת לבד לבדיקה למקרה שתהיה לך נפילת סוכר אחריה.

כעת את כבר בהריון מתקדם, ולכן את צריכה להיות מוכנה ובקיאה גם בדברים לא טובים שעלולים לקרות או להתרחש, ולא כדי להפחיד אותך לקראת הלידה, אלא על מנת שתדעי לזהות אותם ולטפל בהם בזמן ובכך למנוע סיבוכים וסיכוי ללידה מוקדמת. אלו הדברים שאת צריכה להיות מודעת להם בשלב זה של ההריון:

  • צירים מוקדמים. צירים מוקדמים כשמם כן הם, צירים שמגיעים מוקדם מן הצפוי. הם נפוצים בעיקר בקיץ, לרוב בגלל התייבשות, לכן הקפידי לשתות הרבה מים. צירים מוקדמים מתאפיינים בהתכווצויות תכופות של הרחם, מעל 4 התכווצויות בשעה, ולחץ בגב התחתון. אם את חשה אותם או מרגישה לחץ כלשהו, פני לרופא ברגע הופעתם.
  • דימום וגינאלי, וכאבים בזמן הטלת שתן – הם סימנים לדלקת בדרכי השתן ויש לטפל בה בהקדם האפשרי.
  • נפיחויות יתר על המידה בפנים בידיים וברגליים, הקאות, לחץ על הרחם, כאבי גב שהתחילו פתאום – כל אלה הם סימנים של רעלת הריון (טוקסמיה) שעלולה לגרום ללידה מוקדמת. לכן, על כל סממן כזה שמופיע ואינו רגיל עבורך פני לרופא לבדיקה ומעקב.

אל תחששי להגיע לבית חולים על כל דבר קיצוני שקורה לגופך. ניתן לזהות רעלת הריון בבדיקה שגרתית בקופת חולים אצל האחות על ידי אבחון רמת חלבונים גבוהה בשתן ולחץ דם גבוה. במצב של רעלת הריון הדם לא מגיע לכל האיברים בגוף שלך באופן תקין, מה שגורם להתפתחות בצקות. החלבונים מחלחלים מכלי הדם לשתן והשילייה עלולה להתנתק מוקדם מדי ולהתחיל צירי לידה לפני שהגיע באמת זמן הלידה. אין צורך לחכות לכל הסממנים – אם אחד הסממנים הופיע, או שאינך חשה בטוב, לכי לאחות להיבדק ופני בדחיפות לרופא שלך.

 

קצת עניינים רפואיים

התינוק שלך גדל וגדל ובכל יום נהיה יותר דומה לתינוק שהוא יהיה בזמן הלידה. אורכו כעת כ-30 ס”מ, ומשקלו כמעט 600 גרם. העור שלו עדיין מכווץ, אך שכבת השומן מתחת לעור מממשיכה להתעבות. שכבה זו חשובה ביותר לשמירה על חום גופו של התינוק גם עכשיו בתוך הבטן וגם לאחר הלידה, מכיוון שלתינוק שרק נולד קשה במיוחד לווסת את חום הגוף שלו. אל דאגה, עוד יסבירו לך לא מעט על הלבשת תינוק, מספר שכבות וטמפרטורת החדר בהמשך. המח שלו גדל, חוש הטעם שלו מתפתח, וקפיצת הגדילה העיקרית היא בריאות. אמנם התינוק עדיין מקבל חמצן דרך השיליה, אבל הריאות כבר מתכוננות לנשימה עצמאית.

 

מה אני צריכה לעשות עכשיו?

  • לעבור בדיקת GCT ואם יש צורך אז בדיקת OGTT, העמסת סוכר לגילוי מוקדם של סכרת הריונית.
  • לעקוב ולהיות עירנית לסימנים של רעלת הריון וצירים מוקדמים ולדווח לרופא מיד עם הופעתם.
  • ליטול חומצה פולית ותוסף ברזל.
  • להקפיד על שתיית מים מרובה וולאכות ארוחות מאוזנות.
  • לעשות ספורט ולהתאמן בהתאם למגבלות שלך בשבוע זה.
  • לא להתאמץ יתר על המידה, ולהשתדל לנוח.

כתיבת תגובה

נוני מתחדש ואתם מרוויחים!