הריון שבוע 20

שבועות הריון – שבוע הריון 20

שבוע הריון 20

אני יכולה למחוא לעצמי כפיים, שבוע הריון 20 כבר כאן, הגעתי למחצית! והמחצית הזו יותר מרגשת מעניינת וחשובה מכל מחצית של משחק כדורגל. אפשרי רגע לעצור ולנוח (לא באמת…) כי הנה אני באמצע ההריון. 20 שבועות עברתי כמו גדולה, שגדלה וגדלה, ולפניי עוד 20 שבועות נוספים.

הקצה העליון של הרחם כבר בגובה הטבור, והבטן כבר בולטת החוצה במידה רבה. מכיוון שהרחם מטפס למעלה, יכול להיות שכבר עכשיו תתחילי לחוש קשיי נשימה, מהסיבה הפשוטה שמיקום הרחם לוחץ על הריאות. השתדלי לא להתאמץ יותר מדי ולא לעשות פעולות שדורשות ממך נשימה מאומצת. כמו כן, השתדלי לנוח כמה שניתן בעיקר כשאת מרגישה קוצר נשימה או חולשה רגעית. יכול להיות שלקראת הלידה התינוק יצנח, דבר שקורה לעיתים כ-4 שבועות לפני הלידה, ויקל עלייך את הנשימה. קחי בחשבון שאם זה יקרה, הרחם ילחץ על שלפוחית השתן כך שאת תנשמי קצת יותר בקלות אומנם, אבל זה “יעלה לך” בריצות תכופות לשירותים.

אם את שוקלת ללכת לקורס הכנה ללידה כדאי שתירשמי כבר עכשיו. ההמלצה היא לקחת איתך לקורס את מי שהולך ללוות אותך בלידה עצמה, על מנת שידע מה את והוא (או היא) הולכים לעבור מבחינה טכנית, מבחינה פיזית, ובכלל שתבואו ללידה כמה שיותר מוכנים. אם את שוקלת ללדת עם דולה, זה הזמן להתחיל לראיין דולות פוטנציאליות.

את מייצרת עכשיו הרבה תאי דם אדומים המכילים המוגלובין ועל מנת לעשות זאת, בתוספת נפח הדם שעולה, את זקוקה להרבה מאוד ברזל. לכן עלייך להקפיד לאכול מזונות עשירים בברזל כמו בשר, עופות וירקות ירוקים. ברזל בכמויות גדולות, יחזקו אותך ואת התינוק. באופן כללי רמת ההמוגלובין בזמן ההריון יורדת וכדאי מאוד להקפיד ולשמור עליה. שימי לב שאת אוכלת במקומות בהם האוכל נקי ומבושל היטב, בעיקר אם מדובר בדגים ובשר. הימנעי לחלוטין מאוכל נא ולא מבושל, גם בבית.

הקיבה שלך יותר רגישה בתקופה זו. לכן, מאכלים שעיכלת בקלות בעבר, יכול להיות שיהיה לך קשה לעכל עכשיו. אם את לא בטוחה מה מותר ומה אסור לך לאכול, שאלי את הרופא שלך.

קצת עניינים רפואיים

בתנוחה העוברית בה הוא נמצא רוב הזמן, אורכו של התינוק כ-17 ס”מ, אבל אם הוא פורש את ידיו ורגליו ונמתח – מכף רגל ועד ראש, הוא מגיע לאורך של 25 ס”מ. משקלו בשלב זה 260-280 גרם. הגוף הקטנטן שלו עטוף בשכבה שומנית דמויית שעווה הנקראת “ורמיקס”, חומר לבן שנצמד אליו ומגן על עורו ובלידה יקל עליו את הירידה בתעלת הלידה. אם יצא לך לראות תמונות של תינוק שהרגע נולד ותהית למה הוא מכוסה בחומר לבן, זו התשובה. מתחת לשכבה זו הציפורניים והשיער צומחים והעור שלו מתעבה. הוא כבר לא עור שקוף ומכיל עכשיו שלוש שכבות: אפידרמיס, דרמיס ותת עור, איתן הוא ייולד. במהלך שבוע זה, התינוק עדיין מתאמן על הבליעה ובולע כמויות גדולות של מי שפיר, דבר העוזר למערכת העיכול שלו ולהתפתחותה התקינה.

מה אני צריכה לעשות עכשיו?

  • להקפיד על תזונה נכונה שכוללת הרבה ברזל ולהמשיך ליטול תוספים.
  • לברר לגבי קורס הכנה ללידה ולהירשם.
  • להתחיל להתעניין לגבי בתי חולים.
  • אם את מעוניינת ללדת בעזרת דולה, להתחיל לבדוק את הנושא.
  • אם מסיבה כלשהי תכננת לעבור בדיקת דיקור מי שפיר וטרם עשית אותה, אז זה הזמן להזמין תור לרופא בדחיפות כדי לעבור אותה השבוע.

כתיבת תגובה

נוני מתחדש ואתם מרוויחים!