הריון שבוע 16

שבועות הריון – שבוע הריון 16

שבוע הריון 16

הגיע הזמן! סוף כל סוף אפשר להנות מקצת נחת ורוגע, פיזית ונפשית. מה כבר ביקשתי? חמש דקות מנוחה? תודות לרמות ההורמונים בגוף שמתייצבות בתקופה זו, אני מרגישה הרבה יותר טוב, באופן יחסי כמובן. העור שלי זוהר, והבטן תופחת משבוע לשבוע. אני באמת ובתמים בהריון.

מהשבוע הזה ואילך יכול להיות שתחווי את אחד הרגעים המרגשים ביותר בהריון ותרגישי לראשונה את התינוק זז. זה יכול לקרות מוקדם, בעיקר אם את ממש רזה או שאת נושאת ברחם תאומים. אם זה הריון ראשון שלך ואת לא ממש יודעת למה לצפות, יכול להיות שייקח לך קצת יותר זמן עד שתרגישי את התינוק שלך זז. הרבה נשים בהריון ראשון חשות את תזוזת התינוק רק משבוע 20 ואפילו יותר מאוחר, אז אל תתבאסי ואל תילחצי. כשהוא יתחיל לזוז, תהיינה מספיק פעמים שתרצי שיפסיק ולו רק לרגע. אם זה לא הריון ראשון, את כבר יודעת למה לצפות, ויכול מאוד להיות שאת הבעיטה ואת הגלים שהוא עושה בתוך הרחם, תרגישי כבר עכשיו. מרגש, נכון?

קצת עניינים רפואיים

התינוק שלך בגודל של אבוקדו (את רצה למטבח להכין כריך, נכון?) משקלו של התינוק מגיע עתה ל-80-85 גרם, ואורכו כ-12 ס”מ. רגליו מתארכות ומתארכות, העצמות מתחזקות, ונוצרות ציפורניים קטנות ומתוקות על כפות הרגליים וכפות רגליים קטנטנות ומתוקות עוד יותר. מערכות רבות בגף התינוק כבר מתפקדות, ליתר דיוק, כמעט כולן. מערכת השתן מפותחת ובשלב זה התינוק שלך מרוקן את שלפוחית השתן שלו כל 40-45 דקות (מזכיר לך מישהי?), והלב מזרים דם לכל חלקי הגוף דרך מערכת הדם, שמתפקדת כבר אף היא.

העיניים של התינוק אמנם עצומות, אך הן רגישות לאור, והשבוע הוא יכול כבר להזיז את עיניו. הוא יכול עכשיו גם להניע את שרירי הפנים שלו באופן רצוני, ואולי אפילו באחת הבדיקות תראי אותו עושה לך פרצופים ואפילו מחייך… את יכולה לבקש מהרופא להאיר על בטנך באור חזק, ולראות בעצמך איך התינוק מזהה את האור למרות עיניו העצומות ומתרחק לצד השני.רק אל תהפכי את זה למנהג קבוע ותשגעי את נוני הקטנצ’יק. אם מדובר בתינוקת, השבוע ייווצרו בשחלות שלה מיליוני ביציות קטנות, כן אפילו כשהיא עדיין בבטן. השבוע תוכלי לדעת כמעט בוודאות אם זו בת או בן!

מה אני צריכה לעשות עכשיו?

  • לבצע בדיקת סקירת מערכות מוקדמת. תבדקי בקופת החולים אליה את שייכת לגבי מחירי הבדיקות, החזרים ובכלל מה סל ההריון של הקופה מעניק לך. כמו כן, אל תשכחי לקבוע את הבדיקות מראש על מנת לא לפספס אותן ולבצע אותן בשבוע הנכון.
  • לבצע בדיקת שם של חלבון עוברי שידועה גם כסקר ביוכימי ועוזרת באיתור סיכוי מוגבר לתסמונת דאון.
  • להקפיד על שתייה מרובה בעיקר של מים ולא של משקאות מוגזים או כאלה המכילים הרבה קפאין ויגרמו לך לרוץ הרבה יותר מהרגיל לשירותים.
  • להקפיד על תזונה נכונה, הכוללת מזון עשיר בסידן, החיוני להתחזקות העצמות שלך ושל העובר המתפתח.
  • אם לא נוח לך וקשה לך לישון בלילה, את יכולה לקנות כרית הריון עם תמיכה מיוחדת לגב. היא תעזור לך יותר ויותר ככל שיתקדם ההיריון.

כתיבת תגובה

נוני מתחדש ואתם מרוויחים!