הריון שבוע 15

שבועות הריון – שבוע הריון 15

שבוע הריון 15

גם אם את ממש, אבל ממש רזה (מאלה שבאות ללדת ואפילו לא נראות בהריון), ועוד לא יצאה לך בטן הריונית של ממש, אבל כבר בטח יש לך גינונים של ליטוף הבטן והליכה ברווזית, עדיין השינוי הגדול ביותר בגופך כרגע הוא העלייה במשקל. אל תלבשי בגדים שלוחצים עלייך. נסי ללבוש את בגדייך הרפויים והנוחים יותר. זה ממש לא אומר שאת צריכה להתחיל ללבוש שקים ושמלות חוף, אבל בהחלט אין צורך להשקיע בבגדים במאות ואלפי שקלים. כל שרוואל או ג’ינס עם גומי, שמלה וטייץ’ יכולים להתאים, העיקר שיהי לך נח. את צריכה להנות מהתקופה הזו, ואם ילחץ לך ויכאב לך בנוסף לכל שאר התופעות, תאמיני לי שלא יהיה לך נח במיוחד.

הלב שלך גדול יותר מכפי שהיה לפני ההיריון, ומזרים כ-20% יותר דם, וכשהתינוק יוולד את תרגישי שהלב עדיין לא מצליח להכיל את כל האהבה שיש בך כלפיי היצור הקטן והמדהים הזה. העלייה בנפח הדם גורמת להתרחבות כלי הדם בגופך, ולכן יכול מאוד להיות שאת סובלת מדי פעם מדימומים קלים מהאף. ייתכן שאת מרגישה גם גודש באף, ולכן מרגישה סוג של חולה בשפעת במשך תקופה ארוכה עם גודש ונזלת ותחושה כללית לא כל כך טובה. זכרי שבהריון הגוף שלך הרבה יותר פגיע (שימי לב  שאפילו בבדיקות הדם הנתונים שלך חורגים מהנורמה ומצוין “במקרה של מחלה או הריון”) ולכן אל תתרגשי. המשיכי לשמור על עצמך, אם את נתקלת בתופעת לוואי שנראית לך קיצונית יותר או דימומים מאוד חזקים, התייעצי עם רופא.

ההורמונים בגוף שלך משתוללים, אז את לא לגמרי נחה על זרי דפנה ויכול להיות שאת חווה מצבי רוח קיצוניים, דווקא כשחזרה לך סבלנות לאנשים מסביבך. זה בסדר. מעבר לשינויים הפיזיים שאת עוברת את לאט לאט מבינה שאת הולכת להיות אמא ומעבר לשמחה את גם לחוצה ומפוחדת, זה טבעי! מצאי חברה להתייעץ איתה, לדבר ולהבין שאת לא היחידה. ולא, זה לא נותן לך לגיטימציה לצרוח על כל העולם ואישתו, אחותו והשכן. אבל זה בהחלט בסדר להגיד לאנשים שאת לא במצב רוח להיות ממש נחמדה ולהמעיט במפגשים עם אחרים, אם הם לא טובים לך כרגע.

את בטח מרגישה גם חוסר יכולת להתרכז, שוכחת דברים, ונוהגת ברשלנות שלא בטוח אופיינית לך ביום יום. אלו הן תופעות טבעיות שמאפיינות נשים רבות בתקופת ההיריון, אין מה לחשוש, בעוד מספר חודשים תחזרי לעצמך. קצת אחרי הלידה, התאים ייבנו מחדש. בינתיים, תאשימי את ההורמונים.

קצת עניינים רפואיים

התינוק שלך גדל במהירות, והוא עכשיו מגיע כבר למשקל של כ-70 גרם! השלד ומח העצם ממשיכים להתפתח, בשלב זה התינוק מזיז את כפות הידיים, המרפקים, מוצץ אצבע ומניע את רגליו. הוא בועט לכל עבר ומנסה להגיע לכל איבר בגופו. הרגליים מתארכות, ובמקביל מתחילות להתפתח בלוטות זיעה בגוף, וכן בלוטות חישה לטעם. עיניו עדיין עצומות, אך הוא יכול עתה לחוש באור. אם תאירי באור חזק על בטנך, סביר להניח שהעובר ינסה להתרחק לכיוון השני. חכי עוד קצת וממש תרגישי את זה כשזה קורה.

שיער ראשו של העובר ממשיך לצמוח ביחד עם השערות הדקיקות על הגוף. בנוסף לשערות אלה, גוף התינוק מכוסה עור דק ושקוף, שאפשר לראות דרכו את כלי הדם שלו. התינוק שלך ממשיך “לנשום” מי שפיר, והתהליך עוזר להתפתחות התקינה של הריאות. ועכשיו לרגע לו חיכית, משבוע הבא תוכלי לדעת אם מדובר בבן או בת!

מה אני צריכה לעשות עכשיו?

  • לבצע סקירת מערכות מוקדמת, בדיקת אולטרא סאונד שבודקת את התפתחותו של התינוק. תבדקי בקופת החולים בה את חברה ומול חברת הביטוח איפה הכי משתלם לך לבצע את הבדיקה.
  • להקפיד על שתייה מרובה. שוב, מים ועוד מים.
  • להקפיד על תזונה נכונה.
  • להמשיך ליטול חומצה פולית ותוסף ברזל.
  •  ללבוש בגדים רפויים, ואם עדיין לא עשית זאת, לחשוב על קניית בגדי הריון.

כתיבת תגובה

נוני מתחדש ואתם מרוויחים!