שבוע הריון 10

שבועות הריון – שבוע הריון 10

שבוע הריון עשירי

אם זה לא הריון ראשון שלך כבר בטח רואים בטן קטנטנה. אבל אם מדובר בהריון ראשון סביר להניח שעדיין לא רואים, ואת מחכה בקוצר רוח לבטן שתתחיל לפתוח. אין לך מה לדאוג, הרחם יוצא מאזור האגן רק בשבוע 12 מה שאומר שלאחר מכן כבר לא יהיה כ”כ קל להסתיר… אין ספק אבל שאת מרגישה בהריון, הן מבחינה פיזית והן מבחינה רגשית. אם את כמו רוב הנשים ההרות, מצבי הרוח שלך ודאי משתנים בקצב מסחרר, ואם מישהו מתלונן את יכולה להסביר לו שהסיבה החלקית לשינויים הקיצוניים במצבי הרוח היא  בעצם סיבה פיזיולוגית: ההורמונים המשתוללים בגופך. באמת.

ואם כבר מדברים על מצבי רוח, מה שלום בן זוגך? נכון שלא קל לך פיזית ויכול להיות שנפשית את כבר לחוצה קצת ומפוחדת- אל תשכחי שהוא עובר את התקופה הזו איתך והוא פה בשביל לתמוך בך. דברי איתו, שתפי אותו והסבירי לו. ואל תשכחי גם להקשיב לו. כעת, העייפות היא חלק רגיל מהיום יום שלך. אל תשכחי שהגוף שלך אחראי לדאוג עכשיו לשני בני אדם (כמעט), וזה מאמץ לא קטן בכלל! יש לך את כל הסיבות בעולם להיות עייפה. לכן, תני לעצמך לנוח בכל הזדמנות. ואל תעמיסי על עצמך מעבר למה שאת חייבת. בקרוב יגמר השליש הראשון ותתחילי להרגיש יותר ערנית ופחות תשושה. השבוע, שבוע עשירי להריון, בטח כבר שמת לב ואנשים חדי עין מסביבך גם – שעלית במשקל ושהשדיים שלך גדלו. קחי לתשומת ליבך שתצטרכי לדאוג לחזיות נוחות ואף במידה גדולה יותר מהרגיל כי השדיים עוד יגדלו במהלך ההריון ולא יחזרו לגודלם הטבעי כל כך מהר.

נוני קטנצ’יק כבר שוחה בחופשיות בבטן אבל את עדיין לא מרגישה זאת. כל האיברים החיוניים כבר קיימים: עיניים, ידיים, רגליים, איבר המין ואיברים פנימיים כמו הכבד, הכליות, המעיים, המוח והריאות. אורכו של העובר השבוע נע בין 27-35 מ”מ, ומשקלו מגיע ל-4 גרם. בכל יום מצטרפים פרטים חדשים- ממש יצירת מופת- ציפורניים קטנטנות, מופיע שיער והאצבעות בידיים נפרדות. הוא כבר נראה אנושי לגמרי… הוא כבר שותה את מי השפיר, ובועט ברגליו במרץ. ואת כבר ממש מרגישה בהריון ותכף תעברי את בדיקת השקיפות העורפית שתבשר לך שהכל תקין ותוכלי לספר לכל העולם. מרגש.

מה אני צריכה לעשות עכשיו?

  • כמו בשבועות הקודמים, להקפיד על נטילת תוסף חומצה פולית ותוסף ברזל.
  • להקפיד על פעילות גופנית קלילה ולא מאומצת מידי, שמירה על כושר.
  • לאכול בריא ומאוזן – שימי לב, ככל שתקפידי על כך, כך יהיה לך יותר קל לחזור למשקל שלך לפני ההריון.
  • להתחיל לקנות בגדי הריון – רצוי כאלה שאת יכולה לגדול לתוכם ואיתם.
  • לקבוע תור לשקיפות עורפית. מכיוון שאת הבדיקה רצוי לבצע בסביבות שבוע 12 להריון, והיא מתבצעת מחוץ למרפאה כדאי כבר עכשיו להתעניין עם רופא הנשים איפה כדאי לעשות את הבדיקה ולהתקשר לקבוע תור.

כתיבת תגובה

נוני מתחדש ואתם מרוויחים!