חומצה פולית במהלך ההריון ולפניו

חשיבות תוסף חומצה פולית בהריון

לפני שאת מחליטה להיכנס להריון, וגם כשאת כבר בהריון, הרופא רושם לך רשימה ארוכה של ויטמינים ותוספים שכדאי לך ורצוי שתיקחי כדי להרגיש טוב, כדי להתחזק. תוסף חומצה פולית הינו אחד התוספים הכי חשובים שאישה שמתכננת הריון או בהריון צריכה לקחת. בהריון הגוף משתנה ואת צריכה שיהיו לגופך את כל הוויטמינים והמינרלים הנדרשים לפעילותו התקינה. בנוסף, הגוף שלך צריך להיות מסוגל להעביר לתינוק את הוויטמינים המינרלים הנדרשים להתפתחותו. כמו כן, לא נדיר שאישה בהריון תסבול מאנמיה או שיהיו לה חוסרים, בגלל כל השינויים שעוברים על הגוף והשינויים שהיא עוברת בהרגלי האכילה.

תוסף חומצה פולית הינו ויטמין שנמצא בצורה טבעית במזון שאנו אוכלים. ניתן ליטול חומצה פולית גם כתוסף מזון. במזון נוכל למצוא את הוויטמין הזה בירקות כמו אפונה, תרד, לפת, כמו כן בקטניות ודגנים. חלק מדגני הבוקר מועשרים אף הם בחומצה פולית. החומר הפעיל בויטמין זה הוא פולאט, ותפקידו לייצר וליצור תאים חדשים בגוף, ולשמר אותם. בתקופת ההריון ישנה חלוקת תאים מהירה, ולכן התוסף מאוד חשוב לגוף בתקופה זו. הוויטמין נחוץ על מנת לשכפל את הדי אן איי של האם ועוזר במניעה של שינויים גנטיים. משמע, מחסור בחומצה פולית עלול לגרום לעיכוב והאטה בחלוקת התאים, וישפיע על מח העצם.

חוסר בחומצה פולית יכול לגרום לכך שתאי הדם האדומים יגדלו מעבר לפרופורציות הרגילות, ויביאו את הגוף למצב הנקרא אנמיה מגלובלסטית. מדובר בסוג של אנמיה, שבה התא לא מתחלק ולא מייצר DNA מספיק מהר. התאים שיפגעו במצב של אנמיה כזו יהיו התאים שמתרבים הכי הרבה, שאלו הם קודם כל התאים במח העצם, ולאחר מכן במערכת העיכול. האנמיה המגלובלסטית עלולה לגרום לפגמים מולדים אצל העובר, וכן לגרום להפלה טבעית. לכן מומלץ מאוד ליטול חומצה פולית באופן קבוע בזמן ההריון.

חומצה פולית במהלך ההריון ולפניו

חומצה פולית במהלך ההריון ולפניו

הכמות המומלצת של חומצה פולית לנשים בהריון הינה כדור אחד של 400 מק”ג ביום. נטילת כמות קבועה תעזור למנוע פגמים מולדים אצל הילוד. השכיחות של פגמים בגולגולת במח ובעמוד השדרה תרד משמעותית, באם דאגה האישה ליטול חומצה פולית לפני הכניסה להריון ובחודש הראשון להריונה. אישה המתכננת הריון, רצוי שתיטול חומצה פולית בכמות המומלצת כשלושה חודשים לפני תחילת הניסיונות. כמו כן, אחת ההמלצות היא להימנע משתיית משקאות אלכוהוליים בזמן ההריון. אחת הסיבות לכך היא שאלכוהול פוגם בהעברת החומצה הפולית מהאישה לעובר.

נטילת חומצה פולית באופן קבוע ובכמות המומלצת כאמור, מקטינה את הסיכונים לפגמים מולדים ב-70%. לכן, מעבר לנטילת התוסף, כדאי לשלב בתוך התפריט היומי את המאכלים המכילים את החומצה הפולית בצורתו הטבעית. מדובר בויטמין שמתמוסס במים, ללא טעם וריח, והכדורים לא קשים לבליעה. במחקרים של השנים האחרונות הוכח שרמה מספקת של חומצה פולית בדם, עוזרת גם למנוע מחלות לב כלליות. לכן, גם לאישה שאינה בהריון ולא מתכננת הריון, מומלץ ליטול חומצה פולית. ככלל, לכל אישה בגיל הפוריות מומלץ ליטול את התוסף, זאת מכיוון שידוע כי חלק מההריונות אינם מתוכננים מבעוד מועד. התוסף אינו מזיק, ויכול רק להועיל למערכת העיכול ולהתפתחות התאים בגוף, ואף ביכולתו למנוע אנמיה.

כתיבת תגובה

נוני מתחדש ואתם מרוויחים!