נטילת פרצטמול במהלך ההריון

נטילת פרצטמול במהלך הריון

המחקרים שטוענים שמסוכן ליטול פרצטמול בהריון מצביעים על כך שאותה תרופה יכולה להעלות את הסיכון לילד שייוולד על הספקטרום האוטיסטי ואף יסבול מהיפראקטיביות. המחקר עקב אחר נשים שהרבו ליטול את תרופת הפרצטמול בהריון והראה שילדיהם נולדים עם הפרעות קשב וריכוז ובעלי יותר תסמינים של הספקטרום האוטיסטי מאשר ילדים אחרים. הסיבה לכך, ככל הנראה, טוענים אותם חוקרים, היא שהתרופה פוגעת במערכת העצבים של העובר. על פי המחקרים, הפגיעה העיקרית נובעת מכך ששיכוך הכאבים נעשה על ידי השפעה על קולטנים חשובים במיוחד במוח שמסייעים בפעילות ובהליכים חשובים ביותר להתפתחות התקינה של העובר וההריון.

בנוסף על כך, פרצטמול, על פי השערת החוקרים, היא תרופה שיכולה להשפיע על מערכת העצבים של העובר על ידי הרעלה. לעובר אין אפשרות לעבד את התרופה על ידי האנזימים בכבד כפי שהמבוגרים עושים בעת נטילת התרופה, לכן נטילת כמות גדולה של התרופה יכולה להיות רעילה עבור התינוק. השערה נוספת שהועלתה היא שאותה תרופה גורמת להפרעה נוגדת חימצון לרקמות המוח.

 

נטילת תרופות במהלך הריון

נטילת פרצטמול במהלך ההריון

נטילת פרצטמול במהלך ההריון

אחד הדברים הקשים ביותר בתקופת ההריון, בעיקר בשליש הראשון להריון שמתאפיין בתופעות לוואי רבות ומרובות, הוא חוסר האונים. גם נשים חזקות מאוד יכולות להיות עייפות או כאובות, אך במהלך ההריון לא ניתן לקחת תרופה על מנת להרגיש יותר טוב. גם אם כואב לך הראש או הבטן, בהריון את צריכה לחשוב שלוש או ארבע פעמים לפני נטילת תרופה כלשהי, לבדוק אם בכלל אפשר, וגם אם הרופא יאשר לך ליטול תרופה מסוימת את הרי לא תהיי רגועה לגבי העניין.

בהריון לא ניתן ליטול כל תרופה ואפילו לפני שמורחים משחה, יש לקבל אישור על כך מהרופא או מהרוקח, שכן כל דבר עובר דרך האם לשיליה וישירות לעובר. עם זאת, מהשליש השני להריון ישנה הקלה מסוימת וניתן ליטול תרופות, שבשליש הראשון עד התייצבות ההריון היו אסורות לגמרי. אחת מהן היא תרופת הפרצטמול, התרופה השכיחה ביותר לשיכוך כאבים והורדת חום. מדובר בתרופה שנוטלים גם מבוגרים וגם ילדים והיא התרופה הנמכרת ביותר בישראל ובעולם בכלל.

כאמור, תרופות רבות אסורות במהלך ההריון, מה שמשאיר את ההריונית לא מעט פעמים עם כאב גרון, כאבי ראש, בחילות או כל תופעה אחרת, ללא היכולת לקחת אפילו כדור אחד קטן לשיכוך הכאב. תרופה פשוטה ככל שתהיה בזמן רגיל, יכולה להזיק בהריון והשלכותיה העתידיות לא ידועות תמיד. לכן, העדיפות היא להימנע מנטילת תרופות כלל בהריון, ואם ממש חייבים אז אך ורק באישור רופא ובהתייעצות עם רוקח טרם נטילת התרופה.

אומנם מדובר בתרופה פשוטה שביום יום לא מייחסים לה חשיבות גדולה, אך בהריון עם המחקרים החדשים, היא עלולה להיות הרסנית. צריך להבין שהמחקרים לא מדברים על נטילת התרופה לעיתים רחוקות או על נטילה חד פעמית שלה, אלא על צריכה מוגברת של פרצטמול לאורך זמן במינונים גבוהים, שיכולים אף להיות קטלניים. אין לדעת מהי הכמות המסוכנת ומהו המינון שיכול לגרום נזק, ולכן גם לפני נטילה חד פעמית של תרופת פרצטמול יש להתייעץ עם הרופא והרוקח. בכל מקרה כדאי לנסות ולהעביר את הכאב בדרכים טבעיות ולהימנע מנטילת תרופות כלשהן במהלך ההריון, תרופות שאיננו יודעים את ההשלכה העתידית שלהן על התפתחות העובר ועל ההתפתחות היותר מאוחרת שלו, כתינוק וכילד.

כתיבת תגובה