אביב - עונת האלרגיות

מניעת אלרגיות האביב בתינוקות וילדים

כמעט ואין מי שלא מכיר את התופעה של אלרגיות האביב. כשמן כן הן, אלרגיות שמופיעות בעונת האביב בעיקר, עת מתבהר מזג האוויר ופרחים או צמחים רבים מלבלבים ומשחררים לאוויר חלקיקים זעירים או אבקנים. חלקיקים אלה עלולים לעורר אצל אנשים רבים, בגילאים שונים, את תופעות האלרגיה ולגרום לחוסר נוחות גדול ולעיתים אף מבוכה. אם לאדם בוגר עלול להיות קשה להתגבר על התופעות הנלוות לאלרגיות האביב והוא יתקשה לתפקד באופן רגיל ונורמלי, על אחת כמה וכמה ילדים קטנים ותינוקות, שיסבלו מהתופעות ויהיה להם קשה לתפקד, ובטח שלהביע את עצמם ולהצביע על מה שמפריע להם.

נשאלת השאלה "איך אפשר למנוע את תופעות האלרגיה?", לפחות בקרב הילדים והתינוקות או לפחות להקל עליהם כמה שאפשר. ברוב המקרים ניתן לפנות אל ענפי הרפואה השונים, הרפואה המערבית, אך כמו כן אל הרפואה המשלימה, ולהיעזר בתכשירים או שיטות טיפול שיש בהן כדי להקל או למנוע את התופעות האלרגניות. כשם שאדם אחד יכול לסבול מאד על כדי כך שיעדיף שלא לצאת מהבית כלל, כך גם עלול אדם אחר לחוות את התסמינים בדרגה פחותה ויוכל להמשיך לתפקד, עם סבל קל ואולי עם קצת אי נוחות בשגרת יומו.

 

מניעת אלרגיות האביב

על מנת להבין איך למנוע את אלרגיות האביב, רצוי לדעת מה התסמינים שלה אותן אלרגיות, כדי שיהיה קל יותר לזהות אותן. אמנם התסמינים יכולים להשתנות בין אדם לאדם, בעיקר אם מדובר על ילדים קטנים, אך חשוב לדעת על שלל תסמינים שעלולים להצביע על אלרגיות האביב (כדוגמת אלרגיית האביב הנפוצה ביותר, המכונה "קדחת השחת"):

  • גירוי ואדמומיות בעיניים המלווים בדמעות רבות. במקרים קיצוניים עלולה להופיע נפיחות.
  • ריבוי נזלת וגירוי באף.
  • שיעול והתעטשות תכופים (כאמור, בשל חלקיקים זעירים הנשאפים אל עומק הפה).
  • גירודים או יובש בעור.

בכל אחד מהתסמינים אפשר לטפל באופן נפרד, על מנת להשיג אחוזי הצלחה גבוהים יותר להקלה על תחושת אי-הנוחות הנגרמת כתואה מהאלגיה אצל התינוק או הילד. כדי לדון באפשרויות הפתרון והמניעה, נחלק את האפשרויות לשני סוגי הרפואה הקיימים כיום – הרפואה המערבית והרפואה המשלימה.

 

הקלה על אלרגיות האביב ע"י הרפואה המערבית

אביב - עונת האלרגיות

אביב – עונת האלרגיות

על פי הרפואה המערבית, יש להתייחס אל הסימפטומים המופיעים כאל תסמינים שיש בהם כאב או חוסר נוחות. לכן, חשוב לטפל באותם התסמינים ולהעלים אותם. ניתן לבצע זאת על ידי מתן חיסון, שימוש בתרופות אנטיהיסטמיניות (המפחיתות את הביטוי החיצוני של התסמינים) וניתן למצוא אותן בטבליות או בתרופות. במידה ומדובר על תסמינים הקשורים בעור הגוף, הופעה של גירוי או שלפוחיות, ישנן בנוסף על כדורים ותרופות גם משחות שונות להקלה על תופעת הגירוד או היובש של העור.

כיום, אנשים רבים מעדיפים שלא לנקוט בדרכי פעולה אלו, מכיוון שהטיפול שמציעה הרפואה המערבית הוא בדרך כלל בתסמינים ולא במקור הבעיה, ולכן הם פונים לעזרתה של הרפואה המשלימה, שגם לה יש לא מעט פתרונות אפשריים בתחום האלרגיות. יחד עם זאת ישנן אלרגיות שהרפואה המערבית מציעה חיסונים כנגדן, שיכולים להעלים לגמרי את תופעות האלרגיה כאשר מתמידים בטיפול ארוך טווח.

 

הקלה על אלרגיות האביב ע"י הרפואה המשלימה

שיטות טיפול רבות המוכרות בעולם הרפואה המשלימה מתאימות גם לצורך העלמת תופעות של אלרגיית האביב או מניעתן המוחלטת. בין שיטות אלה ניתן למנות את הטיפול באמצעות דיקור, נטילת תוספי תזונה, המבוססים על צמחי מרפא או ריפוי הוליסטי, הלוקח בחשבון גם את גופו של האדם וגם את הנפש והרגש שלו לכדי אחדות בריאותית אחת שלמה. לרוב, הרפואה המשלימה תנסה לפתור את מקור האלרגיה. מטופלים רבים העידו כי לאחר מספר טיפולים האלרגיה נעלמה לגמרי.

 

מניעת אלרגיות

לא חסרים רעיונות נוספים שיכולים לסייע להפחתת הופעת תסמיני האלרגיה, כמו הימנעות משהייה במקום שיש בו הרבה צמחייה או אבק, הרחקת צמחים ועציצים מהבית בכלל, ומהחדר של התינוק או הילד בפרט, ושימוש בתכשירי ניקיון גוף וטיפוח שלא מכילים כימיקלים, המבוססים על חומרים טבעיים ועדינים לעור. על ידי נקיטת פעולות מנע ניתן כאמור להפחית את הסיכון להופעת תסמיני האלרגיה וקל יותר לצלוח את תקופת האביב תוך הרגשה טובה ונעימה לכל אחד ובכל גיל.

תגובות