אלופציה אראטה בילדים

מחלת האלופציה אצל ילדים

מחלת האלופציה אראטה (התקרחות מקומית, בעברית) היא תופעה פתאומית, שבה נוצרות קרחות באזורים מסוימים של הראש שקודם לכן הייתה בהן צמיחה תקינה ונורמלית של שיער. אלופציה יכולה להתרחש אצל ילדים ומבוגרים כאחד, וחשוב לדעת שלא מדובר בנשירת שיער שרירותית וזניחה, אלא באזורי שיער שלמים שפשוט מאבדים את אחיזתם בקרקפת – ונושרים. הנשירה יכולה להתחיל במקום אחד בלבד או בכמה מוקדים בקרקפת. נכון לתקופה זו – אין מענה לשאלה החשובה ממה נגרמת תופעה זו ואיך ניתן למנוע אותה.

האלופציה אראטה אינה מצב מסכן חיים, אך בעצם אין שום דרך לדעת על היתכנותה או להתכונן לקראת הופעתה. יחד עם זאת, ממחקרים רבים שבוצעו בקרב ילדים שהתופעה קרתה אצלם – הוסקה מסקנה חד משמעית, שאין סיכום בריאותי בעצם נשירת השיער והילדים כלל לא חשו שזה קרה להם. בנוסף על כך, הילדים מדווחים שהם חשים בטוב, לא סובלים מכאבים. ובעצם מלבד חוסר הנוחות האסתטית, אין התופעה מלווה בשום תופעת לוואי שלילית או בעייתית. יש לדעת שלעיתים התקרחות מקומית מובילה להתקרחות כללית ונשירת שיער בכל הגוף אצל ילדים ומבוגרים כאחד.

 

פרטים נוספים אודות האלופציה אראטה בקרב ילדים

להלן כמה פרטים נוספים הידועים כיום אודות תופעת האלופציה, ועשויים לשפוך אור על ההתנהלות כאשר מתעורר חשד להופעתה:

  • לאחר הנשירה, הלכה למעשה באזור מסוים בשיער, שאר השיער בגוף יהיה זהה מבחינת התחושה בו והחוזק שלו. המשמעות היא שאין להסיק מנשירה באזור מסוים על נשירה עתידית באזור אחר.
  • עד היום, אצל רובם המוחלט של הילדים צמח השיער בחזרה ואף הפך לחזק הרבה יותר, זאת לאחר כשנה מהמועד שבו קרתה ההתקרחות הראשונה.
  • הנשירה אינה משאירה צלקת או סימן. לאחר הצמיחה המחודשת של השיער, לא ייוותר שום סימן לנשירה שאירעה קודם לכן.
  • אין במקרה אחד להעיד על היתר. ישנם אנשים שנשארו ללא שיער בכל גופם למשך כל חייהם.

על פי המחקרים שבוצעו אודות התופעה נמצא שהגיל המינימלי להופעתה הוא שישה חודשים ושככל שהגיל צעיר יותר – כך יש סיכוי גבוה יותר שהנשירה תיראה קשה ורחבה יותר. עם העלייה בגיל קטן באופן משמעותי האזור שבו נשר השיער והיה פחות בולט בצורה משמעותית. בנוסף לכך נמצא כי יש תלות בין אופן ההופעה של ההתקרחות לבין אזורים גאוגרפיים שונים ברחבי כדור הארץ וייתכנו שינויים כאלה ואחרים בין האוכלוסיות שהתופעה תוקפת על פי אזורים או יבשות.

 

מה לעשות כאשר מתעורר חשד להתקרחות שכזאת?

כאשר נראה כי התרחשה התקרחות הקשורה בתופעת האלופציה אראטה – חשוב מאד לפנות אל רופא ללא דיחוי. אין צורך או יעילות בשמירת השערות שנשרו אך חשוב להסביר בפירוט איך זה קרה או איך היה נראה שזה מה שקורה. חשוב מאד שהרופא יבחן את אזור ההתקרחות כדי להחליט האם נראה לו שאכן מדובר בהתקרחות הקשורה לתופעה זו, או שמא לתופעה אחרת. הביקור אצל הרופא יהווה הודעה על הנושא ותחילתו של מעקב, שכן, כאמור, אין הרבה מה לעשות מלבד מלבד לעקוב כדי לראות מה תהיה ההתפתחות, אם תהיה.

הדבר החשוב ביותר שכדאי לקחת בחשבון ולעשות הוא להגן על הילד מפני פגיעה מנטלית או פסיכולוגית הקשורה באסתטיקה והקוסמטיקה של מראה הראש והשיער שלו. במידה ומדובר בילד גדול, כדאי לשקול לשוחח אודות הנושא עם המורה, הגננת או כל דמות מחנכת אחרת, הלוקחת חלק בשגרת יומו של הילד, על מנת להקל עליו את ההתמודדות עם התסמינים. כל זאת על מנת שהילד ירגיש בעצמו שהוא מוקף בתמיכה וסיוע ובאנשים מעוניינים בטובתו. כך גם יהיה לו קל יותר להתמודד בעצמו עם התופעה והוא לא ירגיש נחות מילדים אחרים בגילו. יש ללגרום לילד להבין שאין באיבוד השיער  כדי להעיד על אישיותו או תכונותיו – שנשארו כשהיו.

נוני מתחדש ואתם מרוויחים!