מעבר דירה עם ילדים

לעבור דירה עם ילדים ופעוטות

בתקופת החופש הגדול הרבה משפחות עוברות דירה, מפני שנוח יותר לעשות זאת כאשר הילדים לא במסגרת, ואינם “נעלמים” באמצע השנה לחבריהם לספסל הלימודים. לעבור דירה עם ילדים ובייחוד כשמדובר בפעוטות, זהו דבר מאתגר מאוד. באופן כללי, מעבר דירה הוא משימה שיש בה פעולות רבות ולא מעט שלבים. ככל שיותר בני משפחה מעורבים בתהליך מעבר הדירה, כך הוא עלול להיות מאתגר יותר, קשה יותר ולעיתים אפילו ארוך יותר.

הרי לפני הכל צריך למצוא את הדירה שאליה עוברים, לאחר מכן להחליט על מועד מתאים למעבר, לקבוע עם חברת הובלה, לארוז את כל הציוד, לשלם חשבונות, למיין את החפצים על מנת שלא לקחת את המיותרים לדירה החדשה. וזה לא נגמר בזה, ישנן עוד משימות קטנות כגדולות שצריך לבצע בפרקי זמן מסוימים תוך כדי התהליך. את כל הפעולות האלה צריך לעשות תוך כדי שמירה על שגרה ויומיום – מה שמוסיף הרבה עומס ומתח לתקופה כולה, בייחוד כשיש ילדים קטנים בבית.

כפי שכבר ציינתי, כאשר בין בני המשפחה יש גם ילדים צעירים, פעוטות או תינוקות, המעבר הופך למאתגר אפילו יותר. בתור אנשים צעירים, הם עלולים שלא להבין את המשמעות של המעבר לבית אחר, וחשוב לשתף אותם בכך ולאפשר להם להביע את הדעה שלהם ואת מה שהם חשים. הילדים צריכים לדעת ולהבין מבעוד מועד שהם עוזבים את הבית שהם מכירים, את החברים, אולי גם את העיר שהם מכירים ורגילים לחיות בה. מצד שני – בקרוב הם ירכשו חברים חדשים, ישתלבו במסגרות חינוכיות חדשות ואט אט יסתגלו לשגרה חדשה.

 

לסייע לילדים לבצע את המעבר בקלות

מעבר דירה עם ילדים

מעבר דירה עם ילדים

על מנת לעזור לילדים להסתגל למעבר הדירה יש להסביר להם את כל הרבדים של הנושא. חשוב מאד לחלק את נושאי השיחה לשניים – הפרידה והעזיבה של המקום הנוכחי וההגעה אל המקום החדש, כולל כל מה שיהיה בו. על ההורים לשוחח ולהסביר, ולעשות זאת בטון דיבור נעים ורגוע, ללא לחץ של זמן או עומס מנטלי. חשוב לתת דגש על דברים חיוביים, על סיבות טובות אשר בגינן מבוצע המעבר מלכתחילה, כמו למשל – מעבר לבית גדול יותר, גינה צמודה שתהיה לבית, קרבה למקום העבודה של מי מההורים שתאפשר יותר זמן בבית, או כל יתרון יחסי אחר שניתן להדגיש בפני הילדים.

חשוב שהילד או הפעוט יידע שבני המשפחה נמצאים לצדו ויסייעו לו בכל מה שיצטרך, שהם ילוו אותו לגן או הכיתה על מנת שיכיר חברים חדשים, יזמינו אל הבית מכרים או שכנים על מנת להקל על ההתאקלמות שלו, וכמובן ידאגו שכל הנוגעים בדבר יידעו שהוא עובר שינוי גדול ויוכלו להושיט יד, כדי להקל או לסייע ככל שיוכלו. גם לאחר המעבר ולמרות עומס רב ודברים רבים שיש לעשות, חשוב להיות קשובים לילד או לפעוט, לוודא שהמעבר עובר עליו בצורה נעימה ומהירה והוא לא חש מועקה.

 

לקחת חלק בהקלה על הילד במעבר דירה

הורים ואחים גדולים יכולים לתמוך בילדים הצעיר או בפעוטות ולהכין אותם כראוי לקראת השינוי ומעבר הדירה. מומלץ מאוד לשתף בעניין גם את הגננת או המורה, על מנת שגם הן בכיתה או בגן תוכלנה להכין גם את שאר הילדים, לשוחח, לעבד את הנושא, להסביר במילים שלהן במה דברים אמורים. גם כאן יש להשתמש בשפה פשוטה, חיובית, נעימה וכמובן אופטימית. גם אם מדובר במעבר דירה לאחר סיום שנת הלימודים, הילדים בגן או בבית הספר יכולים להיפרד מהחבר שלא ימשיך איתם בשנה הבאה, תוך פעילות חינוכית יצירתית. נהוג להכין מזכרת מהילדים לילד, שיוכל לקחת אתו לדירה החדשה וכך להיזכר בחברים ובשגרה שהיו מנת חלקו לפני שהמעבר יצא אל הפועל.

כאשר מבינים שלילד עלול להיות קשה יותר באופן יחסי מאשר לשאר בני המשפחה, קל יותר להבין איך להקל עליו ואיך לוודא שהמעבר לא ישאיר בו חותם נפשי. הוא יבין את השיקולים והנסיבות של המעבר, יפנים שמדובר בשינוי מבורך, נכון וכדאי, ויהיה בציפייה לקראת המעבר עצמו. כאשר הוא יידע שגם במקום הקודם אוהבים אותו ומתגעגעים אליו, הוא יוכל להתחיל את חייו החדשים בתחושה טובה ומלאת ביטחון עצמי, שמתחיל פרק חדש ומרגש בחייו.

כאשר מדובר בתינוקות או פעוטות רכים, מומלץ לבצע טקס פרידה מהבית, מהמיטה, מהחדר ומהחפצים. במיוחד מהחפצים שלא יעברו אתכם לבית החדש. מטרת טקס הפרידה היא לגרום לילד להפנים ולהבין שנפרדים רק מחפצים, אך ההורים והמשפחה כולה עדיין איתו. כך ההסתגלות תהיה קלה יותר ונעימה לכל הצדדים.

נוני מתחדש ואתם מרוויחים!