תינוק שנולד בלידה טבעית

לידה טבעית – ללדת באופן טבעי לחלוטין

בתחילת שנות ה-90 ארגון הבריאות העולמי ביצע מחקר מקיף אודות המקום הבטוח ביותר בו נשים יכולות ללדת. המחקר הזה גילה כי במדינות מתקדמות, לידה טבעית שמתרחשת בבית, ללא כל משככי כאבים, בטוחה במידה שווה ממש כמו לידה בבית חולים. הנתון הזה מתייחס לנשים שילדו לידה ראשונה והן בהריון שנחשב בסיכון נמוך. בנוסף, לפי אותו המחקר, עבור נשים שהלידה אינה הלידה הראשונה שלהן, לידת טבעית נחשבת אף בטוחה יותר מלידה בבית חולים!

כיום לא מעט נשים בוחרות ללדת לידה טבעית ללא משככי כאבים, והן מוותרות על לידה המערבת אפידורל, ציוד רפואי או ניתוח קיסרי. אותן נשים בוחרות ללדת לעיתים ללא חדרי לידה מודרניים וציוד רפואי.

 

מהי לידה טבעית?

לידה הנחשבת לטבעית היא לידה שאין בה כמעט מעורבות של בית חולים או נטילה של משככי כאבים. לידה מסוג זה יכולה להתרחש בבית או בבית החולים, והיא לידה בה היולדת מרגישה את כל עוצמת הלידה, כאשר הצוות הרפואי מלווה אותה ומשגיח מקרוב. כיום ישנם בתי חולים בהם חדרי לידה מיועדים ללידה טבעית, ומוכנים ליולדות המעוניינות ללדת לידה כזו. בחדרי הלידה הללו ישנו מרחב לידה שמתאים לסוג הזה של לידה טבעית המתקיימת ללא אפידורל, ללא מכשירים רפואיים, וללא מעורבות של ניתוח קיסרי.

 

תהליך הלידה הטבעית

במהלך הלידה הטבעית, כמו בכל לידה, הלידה הפעילה עצמה מתחילה עם צירים שהולכים וגוברים עד שהם הופכים לקבועים, כלומר במרווח קבוע. לאחר ההגעה לבית החולים, לחדר הלידה הטבעית, או כאשר הלידה מתרחשת בבית, נעזר הצוות המיילד בניטור העובר על ידי בדיקת דופק העובר ע”י מוניטור הנמשך כ-20 עד 30 דקות. לאחר בדיקת המוניטור מסתובבת היולדת בחדר ויכולה להיות בתנועה כאוות נפשה (דבר שמקל על כאבי הצירים).

לאחר מכן, כאשר ישנה פתיחה מספקת, נכנסת היולדת לחדר הלידה הטבעית, כאשר שם מתרחשת הלידה, בתנוחה הרצויה ליולדת ולאו דווקא בשכיבה על הגב. היולדת יכולה להקהות את הכאב באמצעות תרגילי נשימות, באמבטיה במים חמימים, מקלחת, על ידי עיסויים, ובכך שהיא בוחרת בתנוחה הנכונה לה והנוחה לה ביותר.

לעיתים בנוסף לצוות הרפואי, מצטרפת ללידה דולה, הלוא היא יועצת לידה אותה בוחרת היולדת מראש. תפקיד הדולה הינו ללוות את האישה ולעזור לה לקראת סוף ההריון ובמהלך הלידה, בכל התהליך, תוך כדי הרגעת האישה ומתן סיוע צמוד בזמן הלידה.

 

חדר ללידה טבעית בבית החולים

כיום בכל מחלקת יולדות כבר ישנם חדרים המיועדים ללידות טבעיות. חדרים אלה הוקמו במיוחד ליולדות המעניינות בלידה מסוג זה, והם מצוידים באמבטיות מיוחדות ללידה טבעית, במזרונים נוחים, כדורי פיזיו מיוחדים להקלה על כאבים ומגוון אביזרים שעוזרים ליולדת לעבור את הלידה בשלום ובקלות.

 

הקלה על כאבים במהלך לידה טבעית

כאמור, בלידה טבעית אין אפידורל או משככי כאבים אחרים, ולכן חשוב לדעת כיצד מקלים על הכאב.

בזמן הלידה הטבעית ישנן מספר שיטות להקל על כאב:

  • המתנה לצירים תכופים וצפופים יותר על מנת ללדת, מה שמסייע ללידה טבעית ללא מעורבות רפואית.
  • שהייה באמבטיה חמימה בזמן הצירים.
  • קבלת עיסויים העוזרים להקלה על הכאב מהדולה או מהצוות הרפואי .
  • תרגול נשימות באופן המסייע להקל על כאב בזמן הלידה.
  • הצטיידות במשחות ושמנים מיוחדים, שניתן לרכוש בבתי מרקחת לרפואה אלטרנטיבית, שנועדו להרפות את השרירים.
  • קבלת ייעוץ מקדים לפני הלידה להקלה על כאבים במהלך לידה טבעית.

 

היתרונות והחסרונות של לידה טבעית

ישנן מספר יתרונות וגם כמה חסרונות ללידה טבעית שיש לקחת בחשבון לפני שמחליטים ללדת באופן זה.

 

יתרונות לידה טבעית

שהות קצרה יותר בבית החולים – לידה טבעית נחשבת כלידה בעלת שהות קצרה יותר בבית החולים, משום שהיא אינה מצריכה התאוששות ארוכה מניתוח או ממשככי כאבים, מה שעוזר לך לעזוב את בית החולים מוקדם מהצפוי. אם את בוחרת ללידת בביתך, אז אין בכלל שהות בבית החולים.

פחות סיכונים לגופך – לידה טבעית כרוכה בפחות סיכונים לגוף כגון דימומים, צלקות, תגובות לחומרי הרדמה או זיהומים.

התאוששות מהירה יותר – מלידה טבעית ניתן להתאושש מהר יותר מאשר לידה הכרוכה בניתוח קיסרי שגורר צלקות ותפרים.

 

חסרונות לידה טבעית

תהליך ארוך ומטלטל – ישנן נשים שמרגישות שלידה טבעית הינה תהליך ארוך ומייגע. נשים רבות חשות שגופן עובר טראומה בעקבות החוויה, בייחוד כאשר אינן לוקחות משככי כאבים ומרגישות את כל הכאב במלוא עוצמתו.

סיכון לפלג הגוף התחתון – לידה טבעית עלולה לגרום לנזק ולמתיחה רבה בעור ובעיקר לנרתיק בעוד התינוק עובר במאמץ רב דרכו, מה שגורם ליולדת חולשה רבה ועלול לגרום גם לפציעה בשרירי האגן, ולאיבוד שליטה זמני בסוגרים השולטים בשתן ובמעיים. (כן, מאמץ בלידה עלולה להשפיע על שליטה בסוגרים).

כאבים בחיץ הנקבים – לידה טבעית עלולה לגרום לכאבים עתידיים בחיץ הנקבים, האזור שבין הנרתיק ופי הטבעת, ואף לגרום לך להיקרע בלידה. מה שלא קורה בניתוח קיסרי. יש לקחת בחשבון את המאמץ הניכר שבלידה מסוג זה.

 

לידה טבעית נחשבת לידה טובה עבור התינוק שלך

לידה טבעית נחשבת טובה יותר עבור התינוק, הרך הנולד. לידה מסוג זה מועילה לתינוק משום שהיא מאפשרת לו לינוק מוקדם יותר, ובכך שהיא מאפשרת ליצור קשר מוקדם יותר וחיבור בין האם לתינוק. בנוסף, תינוקות שנולדים בלידה טבעית, בדרך כלל סובלים פחות מבעיות בנשימה, הם נושאים חיידקים טובים שעוברים דרך תעלת הלידה ומגנים על המערכת החיסונית שלהם ובכך מגנים על המעיים של התינוק.

נוני מתחדש ואתם מרוויחים!