פעוט עם כתם לידה בעורף

כתמי לידה – סוגי כתמי לידה ודרכי הטיפול בהם

כתמי לידה, כשמם כן הם, אלה כתמים על גבי העור המופיעים מיד לאחר הלידה אצל היילוד. ישנם כמה סוגים של כתמי לידה הנבדלים זה מזה במראה שלהם, בגודל שלהם, ובמרקם שלהם. ישנם אף כתמי-לידה שמאפיינים תינוקות קטנים, כתמים אשר נעלמים מספר שבועות לאחר הלידה.

כיום לא ידועים באופן חד משמעי הסיבות או הגורמים להופעת כתמי הלידה, אך ישנה הסכמה בקרב לא מעט אנשי מקצוע בנוגע לכך שאין הם מועברים בתורשה. ישנם מקרים שבהם ריכוז יתר של תאים הוא זה שגרם למראה חיצוני על גבי העור בצורת כתם לידה, ובמקרים אחרים ייתכן ובמהלך הלידה חלק קטן מהשלייה נדבר לעור גופו העדין של התינוק והשאיר בו “חותמת”.

 

סוגים שונים של כתמי לידה

כאמור, גם בעין לא מקצועית קל להבחין בין סוגים שונים של כתמי לידה:

  • כתם לידה אדום – נחשב לסוג הנפוץ ביותר בקרב יילודים. הכתמים האדומים נוצרים בשל פגם בכלי דם קטנים הגורם להתרחבותם. ברוב המקרים הכתמים הללו הם בעלי גבולות מטושטשים ובדרך כלל נעלמים במהלך השנה הראשונה לחייו של היילוד.
  • כתמי לידה דמויי יין אדום (כך הם מכונים בעגה המקצועית) – כתמי לידה שחשוב לשים לב אליהם. הגבולות שלהם ברורים מאד, הם גדולים ועלולים אפילו לגדול עם הזמן. בעת הלידה הם שטוחים אך עלולים להפוך לגסים ובולטים עם הזמן – מה שהופך אותם לפגם אסתטי בגוף התינוק. בימנו ישנם טיפולי לייזר המיועדים להעלים את אותם כתמי הלידה.
  • כתם לידה המוכנה “קפה בחלב” – שמו של כתם זה ניתן לו בשל הצבע שבו הוא מופיע והצורה שלו. הצבע של כתם הלידה הינו חלב ומחוספס קלות, ברוב המקרים צורתו אליפטית. כתמים אלה נראים בבירור עד לגיל ההתבגרות וייתכנו לעיתים כמה מהם על הגוף.
  • סימנים מונגוליים – סימנים בצבעי כחול ואפור כהה המאפיינים את היילודים בני עדות המזרח או בעלי עור בגוון כהה. בשל צבעם, נראים הכתמים כחבורות על גבי העור אך אין בהם כל סכנה ואין מה לדאוג מפניהם. על פי הסטטיסטיקה הם נעלמים לחלוטין עד גיל ארבע או חמש.
  • כתמי סלמון – נקראים כך בשל דמיון הצבע שלהם לצבעו של דג הסלמון. כתמי לידה שמופיעים בדרך כלל בעורף ועם הזמן נעלמים (בדרך כלל תוך מספר שנים).

 

איך מתמודדים עם כתמי לידה?

פעוט עם כתם לידה בעורף

פעוט עם כתם לידה בעורף

כפי שציינתי לפני כן, ברוב המקרים אין הכתמים לכשעצמם מזיקים או גורמים לסכנה בריאותית כלשהי. אפשר לחיות שנים רבות עם כתם הלידה ללא הפרעה לחיים התקינים, ואין צורך מידי לחשוב על הסרת כתם הלידה או על טיפול בו. יחד עם זאת, ישנם לא מעט שיקולים אשר בגינם כדאי לחשוב על האפשרות של הסרת הכתם או על דרך לטשטש אותו, זאת בעיקר כאשר הוא הופך להפרעה אסתטית או קוסמטית, ומשפיע על המראה של אותו אדם הנושא אותו.

כיום ניתן למצוא לא מעט אפשרויות או פתרונות טיפול להסרת כתמי לידה או טשטושם, וכל אדם יכול להחליט על דרך ההתמודדות המתאימה לו ולגוף שלו. מי שבדרך כלל פונה לחפש פתרונות או דרכי הסרה הם אנשים בוגרים, שהכתמים מופיעים בגופם במקומות בולטים והם אינם מעוניינים שאלה ייראו כלפי חוץ.

כאשר מחליטים לטפל בכתמי הלידה חשוב להכיר את הכתם הקיים, לדעת בדיוק לאיזה סוג הוא משתייך, מהקבוצות שציינו לעיל, על מנת לקבל את חוות הדעת המקצועית ביותר בנוגע להסרה הבטוחה והיעילה ביותר שלו. עבור כל סוג של כתם לידה ייתכן ותהיינה מתאימות כמה דרכי טיפול וחשוב להבין את הסיכונים הכרוכים בתהליך (במידה וקיימים) ואת התוצאה הסופית לאחר הטיפול. רק לאחר איסוף מידע מלא אודות כתם הלידה, אפשר יהיה לקבל את ההחלטה המתאימה ביותר שתאפשר לצאת לדרך חדשה ללא כתם הלידה.

נוני מתחדש ואתם מרוויחים!