כדורי פיזיו

כדור פיזיו – כדור לידה

רבות הנשים שבזמן ההיריון שומעות על נפלאותיו של כדור הפיזיו. אבל מהו כדור פיזיו? לשם מה הוא הומצא, וכיצד משתמשים בו במהלך ההיריון והלידה? להלן כל המידע על הכדור השימושי.

 

לידתו של כדור

כדור פיזיו, או בשמותיו השונים – “כדור לידה”, “כדור איזון”, “כדור פילטיס”, “כדור שוויצרי”, הוא בעצם כדור שפותח בשנת 1963 על ידי חברה איטלקית לייצור מכשירים מפלסטיק. כדור פיזיו יוצר במקור על מנת לשמור על התפתחותם של תינוקות, ובהמשך התגלה כאביזר נירו-התפתחותי מעולה גם לאנשים מבוגרים שעברו תאונות. הכדור הפיזיותרפי עבר מספר גלגולים ונמצא יעיל גם לנשים הרות, היות והוא משטח אידאלי לתרגול וחיזוק רצפת האגן וחיזוק שרירים חשובים שעוזרים לשליטה בסוגרים בעת הלידה.

 

קווים לדמותו העגולה של כדור הפיזיו

כדורי פיזיו

כדורי פיזיו

על מנת להבין מהו אותו כדור פיזיו, יש לדעת כי מדובר בכדור פלסטיק גמיש גדול ומוצק המשמש נשים רבות לתרגילי כושר ולסיוע במהלך הלידה וגם לאחריה. כדור הפיזיו הסטנדרטי לרוב יגיע בקוטר של 65 ס”מ או 75 ס”מ. את הכדור ניתן למצוא גם במכוני כושר רבים, והוא משמש לרוב גם לתרגול פילטיס, לחיטוב ומיצוק הגוף. בנוסף על כך, הוא מומלץ ע”י רופאים רבים לחיזוק רצפת האגן לקראת לידה, ולאחר לידה הכדור מסייע בהרגעת התינוק, תוך תרגול תרגילים שגם מרגיעים את התינוק וגם מקילים על גזים ועצירות.

 

בחירת כדור פיזיו

כאשר בוחרים את הכדור המתאים, חשוב לשים לב למשקל המקסימלי שמצוין על גבי כדור הפיזיו. יש להתאים את הכדור לגובה שלך, מומלץ לבחור קוטר כדור שניתן יהיה לשבת עליו, כשמפרק הברך בזווית של 90 מעלות והרגליים מגיעות עד לרצפה. בנוסף, יש להתאים את כדור הפיזיו למשקל שלך, משום שישנם כדורים שיכולים לשאת עד משקל מסוים בלבד, מבחינת האלסטיות שלהם. לכן, אם את שוקלת יותר מ-100 קילו למשל, בחרי כדור שיכול לשאת משקל זה. בעיקר אם את מתכוונת לבצע תרגילים על גבי הכדור שכוללים את תינוקך, קחי בחשבון את המשקל שלו בנוסף אליך. את הכדור ניתן לרכוש ברשתות הספורט השונות ובחנויות למוצרי תינוקות.

 

כיצד מסייע כדור פיזיו לנשים הרות?

כפי שהזכרנו, כדור זה מסייע לנשים שלוט בסוגרים ולבצע תרגילים לחיזוק רצפת האגן. נשים הרות רבות מבצעות תרגילים לחיזוק רצפת האגן והסוגרים על הכדור בישיבה, תוך שהכדור מסייע לשלוט על הגוף מלדלוף בעת הלידה ומסייע במניעת בריחת שתן.

בנוסף, כדור הפיזיו עוזר לנשים רבות לחטב את גופן ללא קשר להריון, אך גם במהלך ההיריון ולאחריו, זאת ע”י תרגילי הכושר הרבים שאפשר לבצע באמצעותו. הכדור מסייע לבצע תרגילים לבד או עם התינוק, תוך תרגול מגוון רב של תנוחות מחטבות. הכדור גם מסייע לנשים לחזק את שרירי הבטן במהלך ההיריון וגם אחריו, כך שהוא שומר על גוף האישה ועוזר לחזור לגזרה חטובה לאחר הלידה.

 

שימושים לכדור פיזיו בזמן לידה

האמת היא שאחד השימושים הנפוצים של כדור הפיזיו הוא בשעת הלידה. כדור פיזיו עוזר לבסס את תנוחת התינוק באגן של היולדת כך שיתאים ללידה בצורה האופטימלית ביותר. אם לא די בכך, נשים רבות מעדיפות ללדת כאשר הן נשענות על הכדור, משום שהכדור מספק תמיכה טובה ונעימה לגב ומספק תמיכה נכונה יותר לגוף בעת הלידה, תוך שהוא מונע עומסים מיותרים על הגב.

ישנן עדויות שכדור פיזיו עוזר לזרז לידה אצל נשים בסוף ההריון. בדרך כלל נשים משתמשות בכדור כאשר המים יורדים אך הצירים עדיין אינם מתחילים. עבור נשים רבות הכדור הקל את כאבי הצירים, ובמקרים מסוימים השימוש בו לפני הלידה קיצר את זמן הלידה הפעילה לאחר מכן.

 

מוצרים הקשורים למאמר זה, לרכישה בפחות מ-50 ש”ח:

כדור פיזיו / כדור יוגה, כדור בצבע כחול בגודל 65 ס”מ – רכישה מאובטחת דרך איביי, עם משלוח חינם. לרכישה – לחצו כאן

נוני מתחדש ואתם מרוויחים!