חוויית מקלחת לתינוק

חוויית מקלחת לתינוק

עבור תינוק חוויית מקלחת יכולה להיות אחד הרגעים המרגיעים והנעימים ביותר של היום, בו נכנסים בכיף נקיים לתוך הלילה לשינה מתוקה ומאידך היא יכולה להיות חוויה מאוד לא נעימה, בה הילד לא רוצה להיכנס למים ולהתקלח ועושה בלגן, משפריץ ובוכה. מקלחת יכולה להיות כיף של משחקים וצעצועים והיא יכולה להיות בכי וכעס בכל פעם מחדש. בשביל להפוך חוויית מקלחת לחוויה נעימה ורגועה לשני הצדדים, להורים ולתינוק, יש כמה דברים שמומלץ לעשות ולהקפיד בהם, החל מסוג השמפו שבו משתמשים ועד הקפדה על רוטינה קבועה של מקלחת.

חוויית מקלחת לתינוק

חוויית מקלחת לתינוק

לא כל התינוקות אוהבים אמבטיה ויש שאפילו סולדים ממנה. וגם כשהם כבר נהנים הם לא תמיד ירצו לצאת ממנה ולהתנגב ולהתלבש. תוסיפו לזה חוויה חד פעמית של שמפו שנכנס לעין, או סבון ששרף בעור, והילד יכול לפתח פחד של ממש מהאמבטיה עצמה. הדבר הראשון שצריך לעשות, ואולי הכי חשוב, זה לייצר אווירה מרגיעה ולדבר עם הילד ללא הפסקה תוך כדי המקלחת, להסביר לו למה חשובה המקלחת, מה השלב הבא, כדי שדבר לא יפתיע אותו. הקפידו, כמו ממש טקס של שינה, לערוך טקס מקלחת. שימו מוזיקה נעימה, הפשיטו אותו תוך כדי שירה, הכניסו אותו ברוגע לאמבטיה עם משחקים ודברו איתו תוך כדי. אפשר לתת לתינוק להרגיש את המים קודם, לבחור משחקים, העיקר שירגיש בטוח ויסכים להיכנס בעצמו, ולא תכניסו אותו בוכה וצורח.

כדי לאפשר לתינוק חוויית מקלחת מיטבית:

  • הקפידו להשתמש בשמפו שלא גורם לגירוי בעיניים וסבון שמותאם לעור הרגיש של התינוקות. כמו כן, הקפידו לשטוף בעדינות את ראשו על מנת שלא יכנס שמפו או סבון לעיניו, שגם אם אינו שורף ההרגשה הכללית אינה נעימה. אפשרות נוספת הא להספיג מגבת במים עם מעט סבון ולנקות את ראשו של התינוק ללא שטיפה במים זורמים ובעדינות. יש גם לא מעט תכשירי פלסטיק חדשניים שמאפשרים הגנה על העיניים ומשמשים כמשחק לילדים.
  • בחרו עם הילד צעצועים ואפילו ספר שמתאים במיוחד למקלחת שהוא יכול להשתעשע בו או לקרוא אותו בזמן שאתם חופפים לו, או שתספרו לו סיפור קבוע וכך הוא לא ישים לב לחפיפה אלא לסיפור.
  • הסבירו לו תוך כדי (וגם לפני המקלחת ואחריה) כמה חשוב להתקלח כל יום, לחפוף את השיער ולסבן את הגוף, כך כמו צחצוח שיניים, הוא יפתח הרגלי ניקיון והגיינה כבר מגיל צעיר. אתם יכולים בגילאים ממש צעירים להכניס את הילדים (אם זה מתאים לכם כמובן) למקלחת אתכם או עם האחים הגדולים שלהם. כך הילד יראה שאחיו הגדולים לא חוששים מן המים, שאתם לא חוששים ממקלחת, שאתם דואגים לניקיון שלכם והם ירצו לחקות אתכם ואותם.

חשוב מאוד לדעת:

  1. עד אשר המרפסים בגולגולת התינוק נסגרים לגמרי יש לגעת בראשו של התינוק כמה שפחות, להיות עדינים ביותר ולחפוף לאט ובעדינות, לאחר מכן לסרק את התינוק רק במברשת המיועדת לתינוקות. כמו כן רצוי לא לגעת בקשקשים שיש על הקרקפת בחודשים הראשונים, אלא רק לסרק כנגד כיוון צמיחת השיער לאחר החפיפה ובעדינות.
  2. לא להיבהל אם העור של התינוק מתקלף, זה קורה לכל התינוקות לאחר הלידה, לכן המשיכו לסבן בסבון עדין ולנגב היטב. מומלץ לאחר כל מקלחת לעסות את גופו של התינוק בקרם גוף או שמן תינוקות, כדי להקל על היציאות, להרגיע ולהכניס את הילד רגוע יותר לשלב השינה לאחר המקלחת.
  3. אין צורך לקרצף את ראשו של התינוק כמו של ילדים גדולים יותר, שמסתובבים בחוץ מתלכלכים ומזיעים. שימו מעט שמפו, עסו את הראש בעדינות ושטפו היטב. דאגו לנגב היטב לאחר מכן, תוך תשומת לב מירבית שלא נכנס סבון לעיניים של התינוק.
  4. אם מופיעה אדמומיות או פריחה, הפסיקו להשתמש בסבון או בשמפו, שכן יכול להיות שהתינוק פיתח תגובה אלרגית לתכשיר זה. בדקו לאיזה תכשיר מופיע התגובה האלרגית, ובמידה והתגובה לא עוברת מעצמה – גשו לבדיקה רפואית.

נצלו את המקלחת לזמן איכות עם התינוק, שירו לו ודברו אליו. ספרו לו סיפורים, הציעו לו משחקים חדשים, הכירו לו את גופו, הרגילו אותו אל המים, ועזרו לו לטפח הרגלי ניקיון והיגיינה נכונים.

כתיבת תגובה

נוני מתחדש ואתם מרוויחים!