הצטרפות אח חדש למשפחה

הצטרפות אח חדש למשפחה

כהכנה ללידה בהריון ראשון, הכנתם את עצמכם, חשבתם איך אתם הופכים מזוג למשפחה. עכשיו קורה דבר נוסף- הצטרפות אח חדש למשפחה. כעת, בהריון שני (או שלישי, או חמישי), ישנם גורמים נוספים להתחשב בהם, הילד/ים שבבית בראשם. מעבר לכל הבדיקות וההכנות, חשוב להכין את הבכור להתרחבות המשפחה כדי  לעשות את המעבר חלק ככל שניתן.

עצה ראשונה וחשובה, ספרו לבכור על ההתרחבות העתידה להתרחש, לפני שישמע אחרים ”מדברים מעל לראשו“. גם אם נדמה שלילדים אין תחושת זמן, מצאו  נקודות ציון שיוכל להבין, ”בתחילת החופש הגדול“ /“אחרי יום ההולדת שלך“ / ”אחרי סוכות“ וכו‘.

 

להכין את הילדים להצטרפותו של תינוק חדש למשפחה

הצטרפות אח חדש למשפחה

הצטרפות אח חדש למשפחה צילום: ענת גבע שרון

במידה ואתם מתכננים שינויים שישפיעו על שגרת חיי הבכור (כמו מעבר חדר, או עזיבת מיטת התינוק) ,  רצוי לערוך את השינויים בהדרגה, מספר חודשים לפני הולדת התינוק, כדי  שהבכור לא יגדיר את השינוי כמשהו שלילי (כאילו התינוק “גוזל“ ממנו משהו).

תכננו ביחד מה יוכל הבכור לעשות כדי לעזור בטיפול בתינוק ודברו על זה, הוא יוכל להביא חיתול, מוצץ, לקרוא לאמא כשהתינוק בוכה ועוד לפי גילו ומידת ההבנה שלו. לכשייוולד התינוק תוכלו להנות מעזרה, אך חשוב גם לזכור שלמרות התכנון המוקדם  ייתכן והבכור לא ירצה לשתף פעולה בהתחלה, קבלו זאת ונסו בהדרגה ובלי לחץ לרתום אותו לעזרה.

בהתקרב מועד הלידה, תכננו  מי יאסוף את הבכור מהגן וישהה איתו אחה“צ והערב. אם אפשר, כדאי גם  ”לתרגל“ את העניין מדי פעם.  הכינו אלטרנטיבה לגן, בילוי עם סבא/סבתא או בייביסיטר למקרה שלא ירצה ללכת לגן, הכינו מספר מתנות קטנות ופתקים שיינתנו לו בשמכם ע”י מי שמבלה איתו אחה”צ.

כשאתם מדברים על הלידה הקפידו להשתמש במושג ”בית יולדות“ ולא ”בית חולים“, עניין של סמנטיקה לכאורה, אך חשוב כדי לא לגרום אצל הבכור לקישור שלילי.

שתפו את הבכור בהכנת הבית לקראת התינוק:  אם כבר ארגנתם את המקום המיועד לתינוק והרכבתם את העריסה/מיטה, תנו לבכור לבחור מצעים עבור התינוק ואולי גם בובה שהוא רוצה להעביר לאחיו. קנו עם הבכור בגד ליציאה מבית היולדות או מתנה אחרת לתינוק.

אמצעי טוב להכנת הילד בכור לקראת הלידה הוא ספרים. שני ספרים מוצלחים בעיניי:

  • “בבטן של אמא” מאת תומס סוונסון. סיפור פשוט על הריון, בליווי ציורים שאפשר להרים כביכול את הבטן של אמא להציץ לתוכה ולראות את התינוק.
  • “אחותי הקטנה רק בוכה וישנה”, מאת סמדר שיר. ספר המספר על ילד בן ארבע וחצי שנולדה לו אחות שלא יודעת לעשות כלום מלבד… לישון ולבכות. האח הגדול מתפעל ממנה תחילה ואח”כ משתעמם וכועס ומבקש מאמו להחזירה לבית היולדות. האמא, בדרכה מסבירה לו שכך כל התינוקות בהתחלה. לבסוף הילד משתכנע להשאיר את התינוקת ואפילו מתכנן לעזור לאימו לטפל בה.

אלו, על קצה המזלג, עצות להכנת הבכור ללידת אח תינוק.

רגע לפני סיום, שתי עצות לאמא:

1.    קראי את הספר “מילד אחד לשניים”, מאת ג‘ודי דאן. ספר המתאר את חודשי ההריון שלפני התרחבות המשפחה והחודשים הראשונים במצב של אמהות לשניים, עוזר לראות שהתופעות ידועות ומוכרות ורבים מתמודדים איתן.

2.     ארגני לך אלבום תמונות קטן עם מספר תמונות של הבכור, גם בשביל המורל שלך בבית היולדות וגם כדי לשים בעריסת התינוק. כשהבכור יגיע לבקרך בבית היולדות ויראה את תמונותיו, תראי כמה ישמח…

ועכשיו… תהיה לידה טובה במועד והסתגלות קלה של כל המשפחה למצב המשפחתי החדש.

 

נכתב ע”י מלכה בונקר, מלווה משפחות בראשית הורות.

כתיבת תגובה

נוני מתחדש ואתם מרוויחים!