פונדקאות בישראל ובעולם

פונדקאות בישראל ופונדקאות בעולם – כל מה שצריך לדעת

הליך פונדקאות הוא פתרון עבור זוגות רבים בארץ ובעולם שלא שפר עליהם מזלם ואין באפשרותם להביא לעולם ילד בדרכים טבעיות. הפסיקה אודות חוסר האפשרות ניתנת בדרך כלל לאחר שבוצעו כמה וכמה ניסיונות, גם טבעיים וגם של הפריות או הזרעות מתחומי הפוריות. לאחר שכל אלה לא צלחו – אין ברירה אלא להבין שזה המצב ולהתחיל לחשוב על חלופות אחרות. תהליך פונדקאות הוא רק אחת מן האפשרויות העומדות בפני זוגות חשוכי ילדים, אך יש מידע רב שצריך לדעת בטרם ניגשים לתהליך הזה, וכדאי להבין בדיוק מה המשמעות של נושאים הקשורים לפונדקאות והשלכותיהן העתידיות, על ההורים ועל התינוק שייוולד.

 

מהי פונדקאות?

פונדקאות בישראל ובעולם

פונדקאות בישראל ובעולם

פונדקאות היא נשיאת ההיריון והעובר על ידי אישה שלא בהכרח יש קשר בינה לבין העובר והוריו. מדובר באישה בריאה שגופה מסוגל לשאת את ההיריון ולעמוד בלידה – בניגוד לאישה המשתוקקת לילד ולא יכולה לעשות כן. תהליך של פונדקאות הוא תהליך ביורוקרטי ארוך, שגורמים רשמיים רבים לוקחים בו חלק, על מנת לוודא שהתהליך חלילה לא מבוצע בצורה שאינה חוקית ושהאינטרסים של האישה הנושאת את העובר נשמרים באדיקות כל העת. בין אנשי המקצוע המלווים את התהליך ניתן למנות רופאים, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים ועורכי דין המתמחים בתחום הפונדקאות. לכל אחד התפקיד שלו בווידוא תקינות ביצוע הליך הפונדקאות.

 

פונדקאות בישראל

עד לפני כמה שנים אסר החוק הישראלי על ביצוע תהליכי פונדקאות בישראל כלל, אך כיום הם מותרים. למעט העובדה שהמחיר הכספי גבוה מאד וזוגות רבים מתקשים לעמוד בו, גם ישנה מגבלה בחוק שלפיה רק זוג של גבר ואישה יכולים להביא תינוק באמצעות פונדקאות בישראל. כיום, בארץ פועלות כמה סוכנויות פונדקאות, אך הן מתווכות בין נשים פונדקאיות ואנשי מקצוע המבצעים את התהליך הלכה למעשה במדינות אחרות, לרוב מדינות מזרח אירופאיות. גם כאשר מבצעים את התהליך בחוץ לארץ, הוא עולה לא מעט אך יחסית למחירו בישראל הוא נמוך יותר בצורה משמעותית. חלק נכבד מהאנשים שפונים לפונדקאות בחוץ לארץ הם גברים ונשים יחידים וזוגות חד-מיניים שמנועים מקיום הליך פונדקאות בארץ.

כאמור, את התהליך לא ניתן לבצע אלא דרך אחת מסוכנויות אלה המוכרות ומאושרות לעיסוק בתחום זה בישראל. הן מספקות את כל מעטפת התמיכה והסיוע הנדרשים – ביצוע בדיקות רפואיות, השגת אישורים או מסמכים הדרושים להצגה בפני אנשי המקצוע במדינות שבהן יתבצע התהליך וכמובן מתווכות בין הזוגות הישראליים למי שמעורב בתהליך ונמצא במדינות אחרות. כאשר התהליך מבוצע באופן חוקי ומוסדר ישנה סבירות גבוהה יותר שהוא יסתיים בהצלחה, אך חשוב מאד להיאזר בסבלנות, שכן כל שלב עלול לארוך לא מעט זמן, ואישורים להמשך הדרך נדרשים ומתקבלים בוועדות שאינן מתכנסות לעיתים קרובות.

 

פונדקאות ואקטואליה

גם כאשר עובר לבסוף הזמן ותהליך הפונדקאות מתקרב לסיומו וללידת התינוק, אין זה סוף הסיפור עדיין. לאחרונה, הופיעו במדורי האקטואליה ידיעות הקשורות בהקשחת מדיניות מצד המדינות המאפשרות הליך פונדקאות בשטחן, בכל מה שקשור לחתימת האישה שנשאה את ההיריון על וויתור על היילוד, והחמרת התנאים שבהם אפשר חיש מהר לעזוב עם התינוק את המדינה ולשוב לישראל. המעמד של תינוק שנולד בתהליך פונדקאות סבוך מאד ועורכי דין, כמו גם אנשי דת בישראל, עסוקים בנושא זה כל הזמן. חשוב להיות מודעים לכך ולמרות המצב מורט העצבים, יש להתאזר בסבלנות בשלבים האחרונים של התהליך.

תינוק שנולד באמצעות פונדקאות צריך להירשם כחוק במרשם האוכלוסין של משרד הפנים הישראלי. גם את הרישום הזה מלווה איש המקצוע, המכיר את הזוג והתינוק ויודע בדיוק מתי התינוק נולד ומה המעמד שלו. רק לאחר שכל הנושאים הביורוקרטיים טופלו והסתיימו, יכולים בני הזוג לנשום לרווחה ולהתחיל את החיים שלהם עם התינוק החדש כמשפחה חדשה. כיום מבצעים תהליך פונדקאות זוגות חד מיניים רבים והפונדקאות מהווה עבורם בעצם את הפתרון האידאלי להביא ילד לעולם ולהפוך למשפחה, כנגד כל הסיכויים.

נוני מתחדש ואתם מרוויחים!