הכנה לאבהות

הכנה לאבהות

היי גבר… מה שלומך? אז אתה הולך להיות אבא או שהפכת לאחד ברגעים אלה. מזל טוב! אף אחד לא מציע כיום הכנה לאבהות ולכן, אתה כרגע בתהליכי הבנה שהמעשה הכי טבעי בעולם (קרי סקס) מוביל לדבר הכי לא טבעי בעולם – הורות. אתה עתיד לקחת מיליון החלטות במיליון נושאים כשבכל החלטה המוח מתחבט באם זה יעשה טוב לילד או לא? איך זה ישפיע עליו בעתיד הקרוב ובעתיד הרחוק… ועוד ועוד…

אבל למה אנחנו רצים? בוא נתחיל מההתחלה.

כולם אומרים לך שאיזה דבר מדהים זה תינוק, ורק כשיהיה לך אחד תוכל להבין… במציאות, לא כולם נקשרים לתינוק ברגע הראשון (כנ”ל לגבי אמהות) וזה טבעי, ומדהים זו אפילו לא המילה האחרונה שתדמיינו בלילה הראשון שלכם בבית ובלילה החמישי שלכם בבית כשלתינוק יש עצירות (אל תילחץ, הילד יעשה קקי, ואתה תהייה יותר מאושר ממה שהיית ביום החתונה אחרי 4 כוסות וודקה).

הכנה לאבהות

הכנה לאבהות צילום: ענת גבע שרון

ההתחלה קשה. למשפחה הקטנה שלכם הצטרף עוד מישהו. ככה פתאום. ביום אחד. וכעת צריך למצוא את שיווי המשקל החדש של התא המשפחתי. זה לוקח קצת זמן אבל זה קורה. עולות שאלות כמו: מה מקומי? מה אני יכול לתת? האם קולי נשמע? האם באמת אשתי וחמתי יודעות יותר טוב? איך מוצאים את שיווי המשקל החדש ונותנים גם מקום שווה להוריי? האם אני בורח לעבודה או נלחם להיות ליד אשתי לתמוך בה? איך אני מוודא שלא אהיה כמו ההורים שלי? איפה המקום שלי עם עצמי בכל הסיפור? ועוד ועוד…

יש שלושה דברים הכי חשובים עבור כאבא טרי: הראשון, זה שאת התשובות לשאלות הללו לא תקבל מאנשים אחרים. זה נמצא בתוכך, וזה נבנה עם הזמן. השני, זה שעלייך להיות עכשיו החלק החזק בתא המשפחתי ולהתעלם מקשיים וריבים שעולים מול האישה. לא סתם אומרים שסטטיסטיקת הגירושין היא גבוהה ביותר בשנה הראשונה ובשנה החמישית (בדרך כלל זה הזמן של לידת הילד הראשון והילד השני), הכמות נושאים שאפשר לריב עליהם היא אינסופית. השלישי, זה שלעולם אבל לעולם, אל תנהל התחשבנות עם האישה (אני קמתי קודם אז את עכשיו, אני החלפתי כבר שלוש פעמים וכו’) וזאת מהגורמים הבאים:

  • זה לא עושה טוב לזוגיות. לא לטווח הקצר ולא לטווח הארוך.
  • הקשר שלך עם הילד מתחזק ונבנה על ידי עשיית פעולות ופעילויות איתו, ולא משנה לו מה היא. לתינוק חשוב לדעת שיש שם מישהו בשבילו שיענה לו תמיד.
  • לא תראה את הפירות בהתחלה, אבל ברגע שהתינוק יהיה חולה והוא ירגע רק עלייך, תבין על מה אני מדבר.
  • במהלך הגדילה של הילד יש הרבה רגעים שהוא יכול להטריף אותך ולשגע אותך (כמו למשל בכי ללא ההפסקה וללא כל יכולת הבנה לסיבה). תזכור שהוא צריך אותך הכי הרבה ברגעים הללו שתייה יציב ואיתן. קל ללכת לאיבוד באותה סיטואציה וצריך עבודה עצמית חזקה בלהתרכז בו ולא בך.

אל תדאג, יש לך את הכוחות הללו! אתה אבא!

ונקודה אחרונה…

בנינו, אין כזה דבר אינטואיציה אימהית. ככל שתהייה יותר נוכח בחיים של הילד, ככל שתיפתח את עצמך להרגיש אותו יותר כך תגדל האינטואיציה שלך לגבי הילד. וכן, הרגעים איתם אלו רגעי אושר טהורים שאחר ללא ילדים לא יבין זאת לעולם.
נכתב ע”י עידו נוימן, נשוי ואב לשניים, בעל הבלוג “אבא עידו”.

כתיבת תגובה

נוני מתחדש ואתם מרוויחים!